planlekcji4

  • Slide_14
  • Slide_1
  • Slide_2
  • Slide_3
  • Slide_4
  • Slide_5
  • Slide_6
  • Slide_7

POPIERSIE JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO PRZED BUDYNKIEM SZKOŁY

Opublikowano: wtorek, 11 styczeń 2022

b_250_0_16777215_00_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_odsloniecie_pomnika.jpgDnia 21.12.2021 r. miało miejsce ważne, dla całej społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego oraz mieszkańców Zakliczyna, wydarzenie. Przed budynkiem szkoły zostało odsłonięte popiersie patrona placówki. Warto wspomnieć, że postać Marszałka otoczona była w Zakliczynie szczególnym szacunkiem.

W ścianie frontowej dawnej siedziby  ZSP znajdują się dwie tablice pamiątkowe: jedna z roku 1919 upamiętniała  rocznicę odzyskania niepodległości, a druga z 1936 r. dedykowana była J. Piłsudskiemu  w rocznicę jego śmierci. Obecność tych pamiątek stała się ważnym argumentem przy podjęciu w 1991 r., decyzji o wyborze patrona szkoły. Tym samym jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do  umieszczenia popiersia przed obecną siedzibą. Szczególnie Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej za sfinansowanie pomnika, posłowi oraz sekretarzowi generalnemu Prawa i Sprawiedliwości – Krzysztofowi Sobolewskiemu za ogromną pomoc, a także burmistrzowi miasta i gminy Zakliczyn – Dawidowi Chrobakowi za  szereg działań organizacyjnych.

Uroczystość odsłonięcia popiersia stała się wspaniałą lekcją historii przypominającą wymarsz z Zakliczyna żołnierzy I Brygady Legionów Polskich na front pod Łowczówek, postać dowódcy batalionu - Kazimierza „Kubę” Bojarskiego oraz sylwetkę adiutanta marszałka – Antoniego Miszewskiego – artysty, który wykonał rzeźbę w 1927 r. Warto wspomnieć, że A. Miszewski – legionista, oficer wywiadu, architekt -  walczył pod Łowczówkiem, gdzie został ranny, a opatrywano go w Zakliczynie. Wykonawca kopii popiersia Marcin Roszczyk stwierdził, że wraz z rzeźbą autor symbolicznie powrócił do Zakliczyna po 107 latach.  

Wydarzenie miało szczególnie podniosły charakter, zaproszeni goście przypomnieli w swoich wystąpieniach ważne  fakty historyczne i odwołali się do obecnej sytuacji. W uroczystości, oprócz wcześniej wymienionych, wzięli udział: posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Krzysztof Sobolewski, Wiesław Krajewski, starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, opozycjonista z okresu PRL Mieczysław Gil, radny powiatowy Józef Gwiżdż, radni z gminy Zakliczyn, nauczyciele, rodzice, sympatycy szkoły,  a także uczniowie. Obrzędu poświęcenia dokonał ks. proboszcz Paweł Mikulski. (DS-C)

 

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na FB ZSP

Filmy promujące

{nomultithumb}  {nomultithumb}
{nomultithumb}  {nomultithumb}

Nasze dane

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Józefa Piłsudskiego
w Zakliczynie

32-840 Zakliczyn, ul. Grabina 57

telefon/fax: (014) 66 53 409

http://www.zsp-zakliczyn.pl

e-mail: zsz-zakliczyn@wp.pl

Polityka prywatności

 epuap1

bip1

Gdzie jesteśmy?