„SZKOŁA LUSŁAWICKA” 2022

Opublikowano: niedziela, 20 marzec 2022

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_dzwieki_z_kosmosu_1.JPGJakie dźwięki można usłyszeć z kosmosy? Czym jest poezja konkretna? Co łączy chrześcijaństwo i twórczość Tolkiena? Do czego może doprowadzić przemoc i w jaki sposób rozwiązywać konflikty? Dlaczego zmienia się wysokość dźwięku gdy uderzamy w dno kubka z kawą? Jak powiedzieć „kocham Cię” po chińsku? Czy tylko „czucie i wiara” zdominowały cały polski romantyzm? Jakie czynniki wpływają na sposób tłumaczenia tekstów?

Na takie oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w trakcie zajęć z tutorami prowadzącymi zajęcia w ramach „Szkoły Lusławickiej”. Wybitni specjaliści z różnych dziedzin po raz  siódmy odwiedzili naszą szkołę przy okazji warsztatów dla młodzieży uzdolnionej organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Spotkania odbywają się regularnie od roku 2015. W tym roku mieliśmy  ogromną przyjemność rozwijania wiedzy i umiejętności w czasie warsztatów i konwersatoriów prowadzonych przez: ks. prof. Stanisława Adamiaka z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, panią  Dorotę Kołodziej z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego,  Alberta Kozika z Wydziału Historycznego i Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Michała Krupińskiego z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, dra Michała Mizerę z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Sebastiana Soberskiego z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Planetarium w Grudziądzu, prof. Barbarę Bibik z Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz panią Marię Mach dyrektor Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Zajęcia odbywały się codziennie od 7 do 18 marca 2022r.  Był to czas, w którym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego naszej szkoły mieli okazję pracować nad własnym rozwojem, poszerzaniem pasji, uzdolnień, rozbudzaniem aspiracji edukacyjnych. Wszystkie spotkania były bezpłatne, a prowadzący traktowali młodzież z ogromną życzliwością.

Bardzo dziękujemy. Już myślimy o kolejnych spotkaniach za rok. (DS-C)

dzwieki_z_kosmosu dzwieki_z_kosmosu dzwieki_z_kosmosu dzwieki_z_kosmosu
dzwieki_z_kosmosu dzwieki_z_kosmosu