UCZNIOWIE LO NA UROCZYSTOŚCIACH RELIGIJNO – PATRIOTYCZNYCH W JAMNEJ
Wpisany przez krakowska   


25 września 1944 roku partyzanci z batalionu „Barbara” pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego „Leliwy” stoczyli na Jamnej krwawą walkę z oddziałami niemieckimi. Po zaciętej bitwie partyzantom udało się przebić przez okrążoną przez hitlerowców wieś i odnieść zdecydowane zwycięstwo. Jednak w czasie tych walk Niemcy, za pomoc jaką mieszkańcy wsi udzielali partyzantom, spacyfikowali wieś: spalili domy i zamordowali 27 mieszkańców Jamnej, w tym kobiety i dzieci. Aby uczcić pamięć poległych i pomordowanych  23 września 2018 r w Jamnej po raz kolejny odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne w ramach obchodów 74. rocznicy bitwy.

W uroczystościach wzięli udział: poseł na sejm p. Michał Wojtkiewicz, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych z p. Romanem Łucarzem i p. Dawidem Chrobakiem na czele, rodziny poległych żołnierzy, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu powiatu tarnowskiego, młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, harcerze oraz mieszkańcy Jamnej i okolic.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 1 LO i 2 LO z wychowawcami Małgorzatą Jaszczur i Moniką Mrzygłód oraz poczet sztandarowy pod opieką p.  Marii Soski.

Pierwszą, patriotyczną częścią uroczystości, w której uczestniczyliśmy był Apel Poległych. Następnie po przemówieniach p. M. Wojtkiewicza, R. Łucarza i D. Chrobaka delegacje władz samorządowych, harcerze i młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych. W drugiej części uroczystości uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej przez o. Andrzeja Chlewickiego – kustosza Sanktuarium na Jamnej. Na zakończenie odbył się piknik patriotyczny. Nie zabrakło na nim tradycyjnej grochówki, kiełbasek, kawy i ciasta.

Kształtowanie postaw patriotycznych jest jednym z najważniejszych zadań wychowawczych szkoły, dlatego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie odbywa się wiele przedsięwzięć, które temu służą. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów, aby brali w nich udział, zwłaszcza w tym szczególnym roku, w którym  obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Zapraszamy już 30 września na uroczystości w Woli Stróskiej. W najbliżej przyszłości zapraszamy również do wzięcia udziału w Świecie Szkoły, uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w tym w rajdzie rowerowym Łowczówek – Zakliczyn oraz szeregu działań w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”.

Nie możemy zapomnieć o tych, którzy oddali życie za to, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce.
mgr Małgorzata Jaszczur