WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA W BAD SEGEBERG
Wpisany przez krakowska   

 

W dniach 12 -19 września 2018 r. odbyła się wymiana polsko- niemiecka w Bad Segeberg. Nasi uczniowie mieli możliwość po raz kolejny spotkać się ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec. Gdy tylko dolecieliśmy do Hamburga, zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych kolegów wraz z ich rodzinami.


Następnego dnia w czwartek mieliśmy okazję zwiedzać naszą partnerską szkołę. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem jej nowoczesności i profesjonalnego wyposażenia. W tym dniu zwiedzaliśmy również miasto Bad Segeberg, w okolicy którego mieszkaliśmy. Byliśmy w jaskini nietoperzy oraz weszliśmy na punkt widokowy, z którego obserwować można było malowniczy krajobraz.

W piątek uczestniczyliśmy w lekcjach wraz z naszymi kolegami, a następnie przenieśliśmy się do szkolnej kuchni, gdzie przyrządzaliśmy potrawy polskie i niemieckie. Zajęcia te nie tylko przyniosły nam dużo radości, ale również dzięki nim niektórzy odkryli w sobie prawdziwy talent do gotowania. Późniejszy czas wolny spędziliśmy we własnym gronie. Niektórzy udali się nad jezioro a jeszcze inni mogli poznać nowe osoby.

Sobota była dniem u rodziny (tzw. Familientag). To właśnie wtedy niektórzy z nas mieli okazję zobaczyć zabytki Hamburga, zrobić zakupy lub uczestniczyć w Oktoberfest- jednej z większych imprez w Niemczech.

Niedziela była dniem, na który wszyscy czekaliśmy, ponieważ spędziliśmy go w największym parku rozrywki w Niemczech - Hansapark. Wielu z nas przełamywało strach na kolejkach górskich. Obserwowaliśmy również nadmorskie widoki z lotu ptaka, które będą dla nas niezapomniane. Bawiliśmy się świetnie, dlatego też trudno nam było się rozstać z tym miejscem.

W poniedziałek z samego rana ruszyliśmy pociągiem do stolicy landu Schleswig- Holstein, czyli Kiel. Urządziliśmy wtedy piknik na plaży, w czasie którego mogliśmy smacznie zjeść i podziwiać widoki roztaczające się na Morze Bałtyckie.Późniejszy czas spędziliśmy aktywnie w parku linowym. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tego typu rozrywką. Jednak po wejściu na górę stres opadł a dobre emocje pozostały.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Lubeki. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca i oglądaliśmy stare zabytki. Pogoda sprzyjała naszemu spacerowi po mieście. Mieliśmy również okazję być w  znanym w całych Niemczech sklepie I. G. Niederegger, słynącym z wyrobów z marcepanu. Każdy mógł kupić tam trochę słodkości dla siebie i rodziny. Wieczorem niemieccy przyjaciele zorganizowali dla nas imprezę pożegnalną. Nie zabrakło pysznego jedzenia i dobrej muzyki.

Środa była ostatnim dniem wymiany. Rano zebraliśmy się w szkole, by podsumować wspólnie spędzony tydzień. Wspominaliśmy pięknie spędzone chwile, tworząc plakaty ze zdjęciami. O godzinie 14.40 zebraliśmy się na przystanku. Żegnając się mieliśmy łzy w oczach. Z nadzieją, że jeszcze kiedyś się zobaczymy, ruszyliśmy w drogę powrotną.

Tydzień minął w mgnieniu oka. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tej wymianie. Dziękujemy organizacji PNWM w Warszawie, która  wspomogła nas finansowo. Jest to wspaniała, warta polecenia przygoda. Nauczyła nas wielu rzeczy. Poprawiliśmy znajomość języków obcych i przede wszystkim poznaliśmy nowych przyjaciół.

Justyna Krzyżak, ucz. kl. 2 LO

FOTORELACJA