NOC NAUKOWCÓW
Wpisany przez krakowska   

 

 28 września br. po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie mogli się przekonać, że nauka nie musi być nudna i odbywać się w czterech ścianach klasy.

   Z inicjatywy mgr Rafała Radźko uczniowie ZSP mogli uczestniczyć w 12. Małopolskiej Nocy Naukowców w Tarnowie. Nad naszym bezpieczeństwem oprócz Pana organizatora czuwały nauczycielki: mgr Aneta Kaczor, mgr Bernadeta Krupa i mgr Katarzyna Wieczorek.
 

 Nasz grupa licząca ponad 50-ciu uczniów wyruszyła do Tarnowa po godzinie 16 z Rynku w Zakliczynie. Naszym celem było odwiedzenie tarnowskich szkół oraz największej tarnowskiej uczelni wyższej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
 

 Po dotarciu do celu mogliśmy być obserwatorami  oraz czynnymi uczestnikami wielu doświadczeń, zabaw i łamigłówek z dziedzin chemii, matematyki, biologii i fizyki. Noc Naukowców była świetną okazją dla uczniów do  poznania nauk ścisłych z zupełnie innej strony niż ta, którą znają z perspektywy szkolnej ławki. Doświadczenia z ciekłym azotem, tańczące płomienie, czy choćby trzymanie patyczaka to odskocznia od szkolnej codzienności.
  

 Ostatnim punktem tamtego wieczoru były stanowiska przygotowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, na których mogliśmy między innymi dowiedzieć się, jak i również zobaczyć w przybliżeniu zabezpieczenia polskich banknotów. Miał tam miejsce także, ciekawy pokaz gimnastyczny.

 Około godziny 21:30 wróciliśmy do Zakliczyna. Wszyscy uczestnicy byli bardzo usatysfakcjonowani tym wyjazdem, który pokazał nam całkiem inne spojrzenie na nauki ścisłe. Zapewne każdy nauczył się czegoś nowego i utrwalił swoją wiedzę. Należy wspomnieć o ważnym aspekcie integracyjnym tego atrakcyjnego wyjazdu, który przyczynił się do nawiązania nowych znajomości, szczególnie wśród uczniów klas pierwszych.

Jakub Tabiś, kl. I LO