SPOTKANIE Z DYPLOMATĄ
Wpisany przez krakowska   
 
 
  Miniony wtorek (23.X.2018) przeniósł uczniów klas 2 TTM, 3 TG i 1 TOT  z Zakliczyna prosto do stolicy na kurs dyplomacji i savoir vivre’u! Naszym Trenerem została sama pani KONSUL GENERALNY  RZECZPOSPOLITEJ POLSKI W NOWYM JORKU  w latach 2014-2016, polityk, dyplomata - Pani URSZULA GACEK.
 
  W odpowiednio zaaranżowanej auli szkolnej, z szeroko otwartymi oczami i – nie ma co udawać-buziami, chłonęliśmy zasady protokołu dyplomatycznego: jak się przywitać, jak ubrać, gdzie stanąć, gdzie kogo posadzić na bankiecie, gdzie usiąść w samochodzie korpusu dyplomatycznego, a nawet na co zwracać uwagę będąc kierowcą dyplomaty...
 
  Nie było łatwo! Polityk, dyplomata i ekspert tej rangi, musiał być wymagającym nauczycielem. Przeszliśmy szkolenie z wykładem , sprawdzianem praktycznym i krótkimi warsztatami :)
 
  W drugiej części spotkania gościliśmy w stolicach całego  już świata- w ambasadach i konsulatach, salach bankietowych  Białego Domu i Pałacu Buckingham, obserwując wielkie bale i spotkania „na szczycie”. Widzieliśmy  tam znanych nam jedynie z mediów polityków i dyplomatów.
 
  Z zapartym tchem słuchaliśmy prawdziwych opowieści z pierwszej ręki o wielkich światowych przywódcach, podziwiając ich wysoką kulturę lub ucząc się na  błędach anonimowych bohaterów opowieści Pani Konsul. Wszystko podane profesjonalnie i w świetnym stylu, zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego ale i z humorem ;)  Serdecznie DZIĘKUJEMY!
 
  I jeszcze słowo od Pani Konsul, które zostawiła do nas w księdze pamiątkowej:

„Dziękuję za wspaniałe spotkanie z savoir vivre.
Było sympatycznie.”


Arleta Zwolińska


Urszula Gacek, urodzona i wykształcona w Wielkiej Brytanii, absolwentka Uniwersytetu w Oxfordzie, mieszka w Polsce od 1991 roku. Posiada ponad 30 lat doświadczenia zawodowego w charakterze analityka biznesowego, prezesa spółki akcyjnej, krajowego i europejskiego parlamentarzysty i wysokiej rangi dyplomaty w polskim MSZ – Ambasadora RP przy Radzie Europy w Strasburgu i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Zasiada w Radzie Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie.