NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZSP

Opublikowano: piątek, 26 listopad 2021

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_Swieto_Szkoly_2021_02.JPGW przeddzień Narodowego Święta Niepodległości tj. 10 listopada uroczyście obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły – Józefa Piłsudskiego. Tradycją jest, że obchodom towarzyszą ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wprowadzenie kolejnej postaci do Galerii Wielkich Polaków.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia, poświęconego marszałkowi Piłsudskiemu, filmu, który okazał się bogatym źródłem wiedzy o patronie, szczególnie dla uczniów klas pierwszych, którzy we wrześniu rozpoczęli edukacyjną przygodę w naszej szkole. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, w trakcie której wprowadzono do szkolnej Galerii Wielkich Polaków postać wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który rozsławił pobliskie Lusławice za sprawą niezwykłego kompleksu dworskiego, unikatowego w skali europejskiej Arboretum oraz Europejskiego Centrum Muzyki. Z tej właśnie okazji Dyrektor ECM Adam Balas skierował do społeczności szkolnej list, w którym przybliżył sylwetkę Mistrza oraz jego dzieła. Z listu wyłoniła się postać wybitnego kompozytora, człowieka kultury i natury, miłośnika drzew, a także wyjątkowego wizjonera. W dolnym holu szkoły przygotowano dodatkowo wystawę dedykowaną artyście.

Dopełnieniem uroczystości stał się montaż słowno-muzyczny poświęcony zarówno tematyce niepodległościowej, jak również Bitwie Warszawskiej - zwanej zwyczajowo Cudem nad Wisłą, której setną rocznicę obchodziliśmy w ubiegłym roku, a której ze względu na panującą pandemię nie mogliśmy odpowiednio upamiętnić. Bardzo mocną stroną akademii okazały się występy chóru i zespołu muzyków, którzy przygotowywali się do uroczystości pod czujnym okiem, a może raczej, czujnym uchem pani Ewy Potępy.

Za przygotowanie obchodów odpowiedzialne były pani Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk -pełniąca rolę koordynatora przedsięwzięcia, pani Maria Soska - sprawująca pieczę nad Pocztem Sztandarowym i uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych oraz panie Ewa Potępa, Marta Bil, Małgorzata Nowicka oraz Anna-Luna-Świerczek. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Mariusz Lasota, zaś za zaplecze gastronomiczne panie Elżbieta Skrobisz, Agata Bojdo, Celina Pacyna oraz pan Tomasz Owca. W tym miejscu chcielibyśmy im wszystkich serdecznie podziękować za piękną oprawę uroczystości oraz pyszny poczęstunek przygotowany zarówno dla pracowników szkoły, jak i uczniów.

Wszystkim uczestnikom spotkania towarzyszyły podniosłe nastroje, poczucie dumy, a przede wszystkim satysfakcja, że po tak długim okresie izolacji ten wyjątkowy dla naszej szkolnej społeczności dzień, mogliśmy spędzić razem.

Swieto_Szkoly_2021 Swieto_Szkoly_2021 Swieto_Szkoly_2021 Swieto_Szkoly_2021
Swieto_Szkoly_2021 Swieto_Szkoly_2021