SERDECZNIE DZIĘKUJEMY FUNDACJI PGE

Opublikowano: piątek, 17 grudzień 2021

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_gkpge_fundacja_site_logo.jpgZespół Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie  należy do placówek  oświatowych, które  poświęcają wiele czasu na  podtrzymywanie tradycji narodowej, rozbudzanie świadomości, popularyzowanie historii oraz rozbudzanie szacunku dla przeszłości. Nadanie 11 listopada 1991 r. Szkole imienia Józefa Piłsudskiego dodatkowo przyczyniło się do tego, że kształtowanie postawy obywatelskiej wśród uczniów należy do najważniejszych zadań w  naszej pracy.

Z tym większą radością przyjęliśmy wiadomość o  akceptacji naszego wniosku o zakup popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego na kamiennym cokole. Projekt zostanie sfinansowany dzięki środkom Fundacji PGE. Kopia rzeźby wykonana z brązu przez Marcina Roszczyka upamiętni nie tylko postać Marszałka, ale również legionistę walczącego pod Łowczówkiem, gdzie został ranny, i  opatrywanego w Zakliczynie - Antoniego Miszewskiego, który jest autorem projektu. Do powstałej w 1927 r. rzeźby pozował A. Miszewskiemu osobiście   Józef Piłsudski, co było niezwykle rzadkim przypadkiem. Dzięki pomocy finansowej Fundacji PGE  postać Patrona naszej szkoły znalazła godne upamiętnienie w Zakliczynie, czyli miejscu, w którym zamykał się szlak bojowy legionistów.  Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na dzień 21 grudnia 2021 r.(DS-C)