MŁODZIEŻ Z BAD SEGEBERG W ZAKLICZYNIE!
Wpisany przez krakowska   
 
 
W dniach od 01. do 07.06.2013 r. gościliśmy w naszej szkole grupę 13 uczniów ze szkoły partnerskiej Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg (Niemcy), z którą nawiązaliśmy współpracę w marcu tego roku. Z uczniami przyjechały dwie nauczycielki p. Birge Bracker  oraz p. Aleksandra Urbaniak. Głównym celem wizyty była wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia zawodowego, a zwłaszcza branży gastronomicznej, gdyż większość uczestników wymiany kształci się właśnie w tym kierunku. Goście z Bad Segeberg mieszkali przez 7 dni u rodzin polskich uczniów i nauczycieli.

Z naszej szkoły w wymianie wzięli udział: Andrzej Łazarz I TG, Michał Kwiek I TM, Nikodem Mróz II TB, Krzysztof Kostrzewa II TB, Karolina Kolak II TG, Joanna Jaszczur II LOb, Sylwia Gądek III TG, Klaudia Bryl III TG, Edyta Franczyk II TG, Weronika Marcińska II ZSZ, Marcin Mrzygłód I TB, Kinga Rzeszowska II LOc oraz Dawid Wojtanowicz I TM.

Uczestnicy wymiany zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, Tarnów oraz Kraków. We wtorkowe popołudnie 10 chętnych dziewcząt z Niemiec wzięło udział w pokazie fryzjerskim w salonie „Megi 2”u p. Magdaleny Świderskiej. Pani Anna Wróbel zorganizowała gry i zabawy integracyjne, dzięki którym uczniowie mieli okazję lepiej się poznać. Nauczycielki języka angielskiego p. Arleta Zwolińska, p. Katarzyna Papuga oraz p. Monika Mrzygłód przeprowadziły lekcje otwarte, na których przez zabawę wszyscy wspólnie szlifowali swój angielski.

W trzecim dniu pobytu uczestnicy wymiany w ramach pracy grupowej tłumaczyli wybrane przepisy trzech typowych dań polskich oraz trzech typowych dań niemieckich. Dla utrudnienia nie mogli oni korzystać z pomocy żadnych urządzeń mobilnych. Praca nad tłumaczeniem wbrew pozorom przebiegała znakomicie i bez większych problemów i sprawiała uczniom dużą frajdę. Punktem kulminacyjnym tegorocznej wymiany było wspólne przyrządzanie wcześniej tłumaczonych potraw oraz ich degustacja, na którą zaproszeni zostali wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Praca w naszej nowej klasopracowni gastronomicznej przebiegała znakomicie pod kierunkiem p. Agaty Bojdo, natomiast p. Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk zadbała o każdy szczegół przygotowując salę i stoły do degustacji dań w barwach narodowych obu krajów. Nauczyciele z Niemiec byli zachwyceni bardzo dobrą współpracą i profesjonalizmem pracowników naszej szkoły.

Podczas wieczorku pożegnalnego, na który zostali zaproszeni także rodzice uczniów biorących udział w wymianie, goście z Niemiec chwalili polską gościnność, bardzo dobrą znajomość języków obcych naszych uczniów oraz szkolną kuchnię. We wrześniu br. planowana jest rewizyta w szkole Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg, podczas której jedną z głównych atrakcji będzie kilkugodzinny pobyt  w parku linowo-wspinaczkowym.

Wymiana uczniów jest możliwa dzięki pomocy finansowej Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz stowarzyszeniu „Szansa”.

Głównymi koordynatorami wymiany były nauczycielki języka niemieckiego p. Sylwia Brach oraz p. Izabela Wróbel, jednakże bez współpracy innych nauczycieli nie byłoby możliwe przygotowanie tak urozmaiconego i ambitnego programu wymiany.

Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu wymiany bardzo serdecznie dziękujemy.