RELACJA Z POLSKO – NIEMIECKIEJ WYMIANY!
Wpisany przez krakowska   

 

W dniach od 18.05-23.05.2014r. odbyła się wymiana polsko - niemiecka, w trakcie której 11 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych powitało niemiecką młodzież  z miejscowości Bad Segeberg. Po opuszczeniu autobusu było wyraźnie widać na twarzach naszych gości zmęczenie, jednak wszystko się zmieniło gdy każdy z uczniów zapoznał się ze swoim nowym kolegą. Wieczór spędziliśmy wszyscy razem, mieliśmy okazje bliżej się poznać i zaplanować formę spędzania wolnego czasu.

Poniedziałek był intensywnym dniem. Rano przyjechaliśmy do szkoły. Pani Dyrektor Anna Olszańska przywitała wszystkich uczestników wymiany. Następnie czekały nas liczne gry integracyjne przygotowane i prowadzone przez panią mgr Katarzynę Papugę oraz panią mgr Arletę Zwolińską. Wspólne przygotowania plakatów na temat kuchni polskiej i niemieckiej, sprawiły, że lepiej poznaliśmy się z naszymi gośćmi. Po Południu wyruszyliśmy do Tarnowa, gdzie pani mgr Iwona Woskowicz pełniąca rolę przewodnika- pokazała nam najpiękniejsze zabytki Tarnowa i jego najciekawsze miejsca.

Drugi dzień wymiany przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Pani mgr Anna Wróbel prowadząc wycieczkę wcieliła się w rolę naszego przewodnika. Uczniowie z Niemiec nie kryli zainteresowania i podziwu dla tego miasta. Fabryka Schindlera wywarła ogromne wrażenie i wywołała liczne emocje we wszystkich uczestnikach wymiany. Po całodniowym zwiedzaniu Krakowa wróciliśmy do Zakliczyna.

Środę rozpoczęliśmy od zajęć sportowych. Wspólnie z uczestnikami wymiany graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę. Uczniowie z Bad Segeberg chętnie odwiedzili siłownię i salę kondycyjną. Te miejsca najbardziej przypadły im do gustu. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy do Bochni. Kopalnia Soli okazała się zabytkiem z wieloma atrakcjami.

Czwarty dzień wymiany spędziliśmy w pracowni gastronomicznej ZSP. Pod opieką pani Agaty Bojdo wspólnymi siłami przygotowaliśmy rozmaite smakołyki zarówno z kuchni polskiej jak i niemieckiej. Kapuśniak, pierniczki, sałatka z kurczaka bardzo smakowały naszym gościom. Dla nas sałatka ziemniaczana, „ogniste ciasto” oraz sznycle stały się przebojem. Nowe smaki sprawiły, że pokochaliśmy kuchnię niemiecką. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna, w trakcie której wszyscy uczestnicy wymiany oraz rodzice mogli rozsmakować się w przygotowanych przez nas potrawach. Nadszedł czas na podsumowanie wymiany. Polscy i niemieccy uczniowie zapisali na małych karteczkach swoje wrażenia. Wszyscy było zgodni, że jest to świetne doświadczenie, którego nigdy nie zapomnimy. Na koniec pani Dyrektor Anna Olszańska pożegnała uczniów, ca zakończyło nasze wieczorne spotkanie.

Ostatni dzień wymiany, uczniowie z Bad Segeberg spędzili w salonie fryzjerskim pani Magdaleny Świderskiej. Nowe fryzury sprawiły, że rozpogodziliśmy się przed pożegnaniem. Około godz. 15.30 nasi przyjaciele z Niemiec wsiedli do autokaru. Pomimo tego, że znaliśmy się tylko 6 dni, nie obyło się bez płaczu.

Wszyscy polscy uczestnicy wymiany przyznają jednogłośnie, że udział w wymianie jest jednym z lepszych decyzji w naszym życiu. Nieznana nam dotąd kuchnia niemiecka okazała się być czymś zaskakującym dla naszych kubków smakowych, kultura niemiecka zaintrygowała nas oraz poszerzyła naszą wiedzę o zachodnim sąsiedzie Polski. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, które wniosły w nasze życie wiele nowych doświadczeń, a nawet zmieniły sposób patrzenia na świat. Na pewno będziemy utrzymywać kontakt z naszymi kolegami przez wiele lat.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia wymiany a szczególnie: Pani Dyrektor Annie Olszańskiej, p. Jackowi Świderskiemu, p. Krzysztofowi Małkowi, p. Sylwii Brach,  p.Katarzynie Papuga, p. Arlecie Zwolińskiej, p. Annie Wróbel, p. Izabeli Wróbel, p. Iwonie Woskowicz, p. Marcie Kwaśniewskiej- Kobylarczyk, p. Małgorzacie Nowickiej, p. Agacie Bojdo, p. Tomaszowi Owca, p. Mariuszowi Lasocie.

Dziękujemy za wyrozumiałość wszystkim nauczycielom, którzy zwalniali z zajęć uczniów w czasie wymiany.

Składamy podziękowania naszym kolegom i koleżankom, którzy wspaniale pełnili funkcje kelnerów podczas naszych posiłków.

Cała wymiana była świetnie zorganizowana! Polecamy każdemu udział w takiej wymianie... i nie możemy doczekać się wyjazdu do Bad Segebergu we wrześniu.


Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

FOTORELACJA Z WYMIANY - autor zdjęć: A. Zwolińska

Kaja Sulima ucz. kl. 2LOb

 

Vom 18.05 bis zum 23.05 2014 hat der polnisch -deutsche Schüleraustausch in Zakliczyn stattgefunden. 11 Schüler von Zakliczyn haben am 18. Mai die deutsche Jugend von Bad Segeberg  begrüßt. Alle waren müde, aber am Abend haben wir uns getroffen. Wir konnten den ganzen Austausch planen.

Der Montag war intensiv. Am Morgen haben wir uns alle in der Schule getroffen. Frau Schulleiterin- Anna Olszańska hat uns begrüßt. Dann spielten wir mit Frau Arleta Zwolińska und Frau Katarzyna Papuga und nahmen an interessanten Sprachspielen teil. Wir machten Posters und übersetzten Kochrezepte. Am Nachmittag fuhren wir nach Tarnów. Frau Iwona Woskowicz zeigte uns die schönsten Sehenswürdigkeiten von Tarnów.

Am Dienstag fuhren wir nach Kraków. Frau Anna Wróbel war unsere Stadtführerin. Die Geschichte, die wir in der Schindler`s Fabrik  kennengelernt haben,machte auf uns einen grossen Eindruck. Nach dem ganzen Tag der Besichtigung sind wir nach Zakliczyn zurückgekommen.

Am Mittwoch nahmen wir in der Sporthalle am Sportunterricht teil. Wir spielten  Basketball und Volleyball. Nach der kurzen Pause fuhren wir nach Bochnia. In der Salzgrube gab es viele Attraktionen und es war sehr interessant.

Am Donnerstag kochten wir gemeinsam Speisen. Mit Frau Agata Bojdo bereiteten wir deutsche und polnische Gerichte:  Kohlsuppe, Kekse, Salat mit Hähnchen, Kartoffelsalat, Flammkuchen und Schnitzel. Alles schmeckte uns prima und die Speisen  waren sehr lecker. Am Nachmittag aßen wir zusammen zu Mittag und probierten alle Mahlzeiten. Am Abend gab es ein festliches Abendbrot. Wir erzählten von unseren Eindrücken und machten die Zusammenfassung des Schüleraustausches. Alle Teilnehmer waren sehr zufrieden und glücklich.

Am Ende verabschiedete sich Frau Anna Olszańska von allen Teilnehmern und lud unsere Gäste im nächsten Jahr nach Zakliczyn ein.

Den letzten Tag verbrachten wir im Frisiersalon. Frau Magdalena Świderska lud unsere Gäste ein und machte die Schau der Frisuren.

Um15:30 Uhr stiegen unsere Freunde in den Bus ein. Wir waren sehr traurig und alle weinten.

Alle polnische Schüler sind der Meinung, dass sie die ganze Woche sehr schön verbrachten. Wir hatten eine gute Gelegenheit, unsere Sprachkenntnisse zu verbessern. Wir konnten neue Freunde kennenlernen und neue Freundschaften anknüpfen.


Wir danken herzlich der Schulleitung und allen Lehrern für die Hilfe:
Frau Anna Olszańska, Herr Jacek Świderski, Herr Krzysztof Małek, Frau Sylwia Brach, Frau Katarzyna Papuga, Frau Arleta Zwolińska, Frau Anna Wróbel, Frau Izabela Wróbel, Frau Iwona Woskowicz, Frau Marta Kwaśniewska- Kobylarczyk, Frau Małgorzata Nowicka, Frau Agata Bojdo, Herr Tomasz Owca, Herr Mariusz Lasota.
Vielen Dank für die gute Organisation und die nette Atmosphäre!

Die Organisation Deutsch- Polnisches Jugendwerk in Warschau hat finanziell unseren Schüleraustausch unterstützt.

Krzysztof Kostrzewa ucz. kl. 3TB