„KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, JAKBY CAŁY ŚWIAT RATOWAŁ”

Opublikowano: piątek, 22 wrzesień 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2023_2024_rodzina_ulmow_08.jpg10 września 2023 roku beatyfikowano rodzinę Ulmów z Markowej, Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno jeszcze nienarodzone. Ulmowie przez kilkanaście miesięcy w czasie wojny ukrywali w swoim domu, z narażeniem życia, ośmioro Żydów.

Na skutek donosu, 24 marca 1944 roku, zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów, cała rodzina Ulmów oraz ci, których ukrywali. Dziś stali się symbolem postawy tych wszystkich Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.

W związku z ich beatyfikacją, 21września w naszej szkole zorganizowano, dedykowane rodzinie, prezentację oraz wystawę. W niezwykłym spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. Organizatorom upamiętnienia heroicznej postawy Ulmów przyświecały bardzo istotne i konkretne cele – chęć wskazania młodym ludziom sensu poświęcenia dla drugiego człowieka oraz roli Ewangelii w życiu ludzi wierzących.

Wystawę pt. „Wiktoria i Józef Ulmowie - Samarytanie z Markowej” można obejrzeć na dolnym holu szkoły.

Prezentację oraz wystawę przygotował o. Szymon Wierzbiak.

(A.W-Ś)

rodzina_ulmow rodzina_ulmow rodzina_ulmow rodzina_ulmow