RELACJA Z MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU POCZTÓW SZTANDAROWYCH POWIATU TARNOWSKIEGO I GMINY ZAKLICZYN

Opublikowano: sobota, 14 październik 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2023_2024_turniej_pocztow_023.jpgZ ogromną radością prezentujemy laureatów tegorocznej edycji Turnieju Pocztów Sztandarowych. W tym roku do turnieju zgłosiło się 44 uczestników z ośmiu szkół gminy Zakliczyn i powiatu tarnowskiego.

Turniej zorganizowano w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas od VI do VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów  klas od I do IV szkół ponadpodstawowych różnego typu. Turniej podzielony był na dwa etapy: teoretyczny i praktyczny.

Głównym celem postawianym przez organizatorów przed uczestnikami turnieju było wzmocnienie patriotycznego procesu wychowawczego młodzieży szkolnej w poszanowaniu polskich symboli narodowych, historii i tradycji.

5 października 2023 r.  w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie odbył się pierwszy etap -  konkurs wiedzy na którym uczniowie indywidualnie zmagali się z testem dotyczącym polskich symboli narodowych, symboli szkolnych i zasad ceremoniału szkolnego.

Oto tegoroczni laureatami w konkursie wiedzy

10 października 2023 r. w Ratuszu w Zakliczynie odbył się drugi etap - turniej prezentacji pocztów sztandarowych, znajomości zasad musztry i ceremoniału szkolnego. Do rywalizacji stanęły trzyosobowe zespoły szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie zespoły uhonorowane zostały bardzo wysoką punktacją. Po podliczeniu uzyskanych punktów przez Jury nastąpiło rozstrzygnięcie turnieju. W tym samym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom, podziękowano również opiekunom za przygotowanie uczniów do obu kategorii Turnieju.

Oto tegoroczne zwycięskie drużyny pocztów

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Turnieju, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Turniej pocztów sztandarowych poprzedzony był szkoleniem, które miało miejsce w hali sportowej ZSP w Zakliczynie - 05 października br. Szkolenie dotyczyło: organizacji, ubioru pocztu sztandarowego, zasad wydawania komend, poruszania się ze sztandarem i zachowania pocztu podczas uroczystości. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie sześciu szkół. Szkolenie poprowadził Pan Wieńczysław Pawłowski Gospodarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie. Podczas szkolenia uczniowie zapoznali się z praktycznymi zasadami ceremoniału pocztu sztandarowego oraz przećwiczyli prawidłowe wykonywanie komend.

Turniej został objęty honorowym patronatem  przez Starostę powiatu tarnowskiego Romana Łucarza, Burmistrza Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka i Ochotniczą Straż Pożarną w Zakliczynie.

Pięknie dziękujemy za okazaną pomoc w organizacji i realizacji Turnieju, przewodniczenie obradom i reprezentowanie Jury, oraz za uświetnienie swoją obecnością uroczystości rozdania nagród. Swoją obecnością zaszczycili nas:

Radna  Powiatu Tarnowskiego, Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sport i Turystyki - Pani Grażyna Karaś

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego, Dyrektor SP w Filipowicach - Pani Irena Kusion

Burmistrz Gminy i Miasta Zakliczyn – Pan Dawid Chrobak

Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury – Pan Kazimierz Dudzik

Emerytowany Dyrektor, nauczyciel SP w Janowicach – Pan Maksymilian Mrzygłód

Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zakliczynie - dh Tomasz Damian

Członek  Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zakliczynie - dh Tadeusz Trytek

Gospodarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie – dh Wieńczysław Pawłowski

Nagrody książkowe i rzeczowe ufundowali Starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz i Burmistrz Gminy Zakliczyna Dawid Chrobak.

Bardzo dziękujemy firmie z Zakładu Piekarniczego Pana Henryka Migdała, za pyszne drożdżówki i wszystkim osobom, pracownikom nauczycielom naszej szkoły ZSP na Grabinie, za zaangażowanie w organizację Turnieju, za aktywność i okazaną pomoc.

Koordynatorzy Turnieju Maria Soska i Waldemar Chrobak

turniej_pocztow turniej_pocztow turniej_pocztow turniej_pocztow