WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA 2015!
Wpisany przez krakowska   

 

W dniach 22.09 – 29.09 odbyła się wymiana uczniowska z niemiecką szkołą Bad Segeberg w płn. Niemczech. 6 uczniów naszego technikum i 5 uczniów liceum wzięło udział w tym przedsięwzięciu.


Pierwszego dnia wybraliśmy się do Büsum – pięknego miasta położonego nad Morzem Północnym, gdzie razem z przewodniczką spacerowaliśmy po jego dnie. Odwiedziliśmy też Blanker Hans (Muzeum Morskie), gdzie opowiedziano nam o wielkiej powodzi, która nawiedziła miasto.

Następnego dnia odbyło się uroczyste powitanie naszych uczniów przez Pana Dyrektora Sandbrink. Poznaliśmy kierunki kształcenia i organizację pracy szkoły. Potem odbyły się zajęcia na hali sportowej, gdzie razem z niemieckimi uczniami graliśmy w gry, które mimo iż przeznaczone dla dzieci, sprawiły nam niesamowicie dużo frajdy. Tego dnia odwiedziliśmy także jaskinie, gdzie mogliśmy oglądać nietoperze. Wieczorem wszyscy wybraliśmy się na mini golfa.

W piątek pojechaliśmy do zachwycającego starego miasta Lübeck, gdzie przewodniczka opowiedziała nam jak wyglądało życie w średniowieczu. Zwiedziliśmy także jedno z najstarszych muzeów marcepanu w Niemczech. Później mieliśmy czas dla siebie oraz na zrobienie zakupów.

Weekend rozpoczęliśmy dniem u rodzin. Niedzielę spędziliśmy  w największym parku rozrywki w płn. Niemczech – Hansa park. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy,  że była to największa atrakcja wymiany.

W ostatnim dniu odbyło się wspólne gotowanie potraw z kuchni polsko – niemieckiej, co także przyniosło nam niemało frajdy, wykonywanie plakatów oraz uroczyste podsumowanie wymiany połączone z obiadem, w którym wzięli udział także rodzice naszych niemieckich kolegów.

We wtorek niechętnie musieliśmy się pożegnać i wrócić do polskiej rzeczywistości. Był to tydzień pełen niezapomnianych wrażeń. Poznaliśmy niemiecką kulturę, mentalność i zwyczaje, ale przede wszystkim poznaliśmy wspaniałych ludzi i zawarliśmy trwałe przyjaźnie, które na pewno zostaną z nami jeszcze długo po wymianie.

Atmosfera jaka panowała podczas wycieczek oraz wspólnych spotkań wieczorami jest nie do opisania. Jak wiadomo pojawiały się także problemy językowe, ale zawsze udało nam się je wspólnie rozwiązać bez użycia translatora, co było naprawdę niesamowitym doświadczeniem i wspaniałym treningiem dla nas wszystkich. Dla niektórych z nas pożegnanie było bardzo ciężkie, ale obiecaliśmy sobie, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie i głęboko wierzymy, że jeszcze odwiedzimy naszych przyjaciół. Niestety część z nas oraz większość uczniów niemieckich nie będzie mogła wziąć udziału w następnej wymianie, ale dla nas to nie jest żadna przeszkoda, żeby się jeszcze kiedyś spotkać. Wspomnienia z wymiany na zawsze pozostaną głęboko w naszej pamięci i jeszcze głębiej w naszych sercach.

Dziękujemy za te wspaniałe chwile i do zobaczenia!

FOTORELACJA Z WYMIANY

Marcelina Duc

Klasa 2LO