WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA!
Wpisany przez krakowska   

W dniach od 12.04. do 19.04.2016r. w naszej szkole odbyła się wymiana polsko - niemiecka, w której wzięło udział 22 uczniów: w tym 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Bad Segeberg wraz z nauczycielkami: p. Aleksandrą Urbaniak i p. Katrin Thumann oraz 11 uczniów z naszej szkoły.

Nasze pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek o godz. 18, kiedy to z radością powitaliśmy naszych gości na przystanku w Zakliczynie. Następnie zaprosiliśmy ich do swoich domów, aby mogli spokojnie odpocząć po długiej podróży.

Już kolejnego dnia wszyscy spotkaliśmy się o godz. 8 w szkole, gdzie p. Dyrektor Anna Olszańska powitała wszystkich serdecznie, po czym zgodnie z naszym planem pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa pod opieką p. Sylwii Brach i p. Anny Wróbel. W autobusie nie odbyło się bez zabaw i gier integracyjnych, które na pewno nas zbliżyły. Podczas tego dnia zwiedziliśmy muzeum - Fabrykę Schindlera, gdzie zobaczyliśmy, jak wyglądało życie Polaków w czasie okupacji oraz poznaliśmy losy polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa. Po tak cennej lekcji historii udaliśmy się na spacer ulicami Starego Miasta. Po całodniowym zwiedzaniu wróciliśmy pełni wrażeń do domu.

Czwartek spędziliśmy w szkolnej pracowni gastronomicznej, gdzie pod opieką p. Agaty Bojdo przygotowywaliśmy smaczne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup, które miały za zadanie wykonać wylosowane danie. Dzięki pomocy p. Agaty Bojdo udało nam się sprostać kulinarnym wyzwaniom. Po zakończonej pracy zjedliśmy wspólny posiłek. Nie był to jednak koniec wrażeń. Pani Magdalena Świderska zaprosiła nas do swojego salonu fryzjerskiego, gdzie zaproponowano nam wybór nowych fryzur. Ich profesjonalne wykonanie przyczyniło się do tego, iż niektórzy z nas przeżyli prawdziwą metamorfozę.

W piątek - 15 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Wieliczki. Naszym głównym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli. Solne groty i ściany przyciągały uwagę nas wszystkich i z zaciekawieniem zwiedzaliśmy kolejne pomieszczenia. Punktem kulminacyjnym zwiedzania stała się cudowna Kaplica św. Kingi i solny pomnik Św. Jana Pawła II.

Zgodnie z naszym planem w sobotę udaliśmy się do Ciężkowic. Zwiedziliśmy Skamieniałe Miasteczko, gdzie skały przybierają różne kształty. Prawie z każdą z nich  wiąże się legenda, o której  ciekawie opowiedział nam p. Mariusz Lasota. Naszym kolejnym punktem wyprawy była wieża widokowa w Bruśniku, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę naszego regionu.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w zajęciach z j. angielskiego u p. M. Mrzygłód i p. A. Zwolińskiej. Następnie dokonaliśmy podsumowania naszego spotkania, wykonaliśmy plakaty, aby mogły nam przypominać wspaniałe chwile spędzone wspólnie podczas wymiany. Potem udaliśmy się na obiad, podczas którego p. Dyrektor pożegnała uczniów i nauczycieli z Niemiec.

We wtorek pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Niemiec, którzy o g. 11.30 udali się w drogę do Bad Segeberg.

Wymiana dla nas wszystkich była niezapomnianym przeżyciem i z pewnością chcielibyśmy po raz kolejny w niej uczestniczyć. Poznaliśmy bardzo sympatycznych ludzi, z którymi zawarliśmy przyjaźnie. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły w organizacji wymiany i zadbały o tak mile spędzony czas.

Szczególne podziękowania składamy: Pani Dyrektor A. Olszańskiej, p. A. Zwolińskiej,  p. M. Mrzygłód, p. A. Wróbel, p. S. Brach, p. M. Śledź, p. M. Lasocie, p. D. Skalskiej - Cygan, p. A. Bojdo, p. M. Nowickiej, p. M. Kwaśniewskiej- Kobylarczyk, p. T. Owca, o. Gerardowi, ks. S. Treli.

Wymiana była bardzo dobrze zorganizowana i przeprowadzona. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału, ponieważ jest to ciekawe doświadczenie kulturowe i językowe.

Wymiana odbyła się dzięki środkom finansowym otrzymanym z organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Uczennice kl. 1 LO: Agnieszka Jarosz i Agnieszka Gniadek