MAREK GOŁĄB – WSPOMNIENIE…
Wpisany przez krakowska   
 
 
Odszedł na wieczny spoczynek wspaniały człowiek, wybitny sportowiec, świetny trener. Postać nietuzinkowa w historii polskich ciężarów. Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy. Po tym jak karierę przerwała mu kontuzja, także trener – wychowawca wielu pokoleń zawodników, w tym reprezentantów Polski.      

Gdy w 2008 r. pojawił się w hali ZSP Zakliczyn i powiedział, że właśnie tu odbędą się Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów wielu przyjęło tą deklarację z niedowierzaniem. Dopiął swego i na podeście w szkolnej hali mieszkańcy Zakliczyna i okolic mogli oglądać zmagania czołowych sztangistów w kraju.  Sala nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, a było co oglądać. Ozdobą zawodów był występ Marcina Dołęgi OKS Otwock w kategorii +105 kg, który jako pierwszy zawodnik w Polsce wyrwał sztangę o ciężarze 201 kg! W podrzucie uzyskał rezultat 235 kg, a w dwuboju olimpijskim 436 kg ustanawiając dwa rekordy Polski. Pamiętam jak wtedy pan Marek promieniał zbierając zasłużone pochwały za doskonale zorganizowane zawody. Zanim skończyły się 78 Mistrzostwa oznajmił, że właśnie załatwił, że zorganizujemy w Zakliczynie następne takie imprezy. Za jego staraniem 82 Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów będące eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich w Londynie znów zagościły w hali naszej szkoły. To wówczas nominacje na igrzyska wywalczyli: Marcin Dołęga, Adrian Zieliński, Bartłomiej Bonk i Arsen Kasabijew.


 
Zawsze pełen energii, entuzjazmu i optymistycznie nastawiony wobec otaczającej go rzeczywistości. Człowiek czynu dla którego nie było rzeczy niemożliwych.

 
Kochał sport. Zawsze i wszędzie starał się popularyzować swoją dyscyplinę sportu i niczym się nie zrażał. Z grupką entuzjastów ćwiczył podnoszenie ciężarów, początkowo we własnym garażu. Umiał sobie zjednywać ludzi, dzięki pogodnemu podejściu do życia i poczuciu humoru. Ciągle snuł nowe plany, zamierzenia…
Polski sport poniósł wielką stratę.
 mgr Mariusz Lasota