STAŻE W KARYNTII
Wpisany przez krakowska   
 
W dniach 28.01-25.02.2018r. nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w projekcie pn. "Staże szansą na dobry start zawodowy" w ramach programu Erasmus+. W stażach uczestniczyło 13 dziewczyn z 2 i 3 klasy technikum obsługi turystycznej, które nabywały doświadczenia w hotelach i restauracjach oraz 7 chłopców z technikum mechanicznego, którzy szkolili się w salonach i warsztatach samochodowych. Praktyka ta odbywała się w Austrii w rejonie Karyntii. 
 

 
Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były: Pani Grażyna Żabińska, która reprezentowała Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie oraz Pani Aldona Biedermann reprezentująca Instytucję Partnerską –„Bildungsberatung und Vermittlungsagentur”, która wybrała obiekty hotelarsko-gastronomiczne oraz mechaniczne do realizacji stażu.
Projekt miał na celu poszerzyć horyzonty, przygotować do dorosłego życia oraz zapewnić naszym uczniom jak najlepszy start w pracy w wyuczonym zawodzie. Uczennice technikum obsługi turystycznej pracowały w najlepszych hotelach, pensjonatach oraz restauracjach w Karyntii, natomiast chłopcy w najbardziej znanych i renomowanych warsztatach samochodowych w tym rejonie.
 
Praca, którą wykonywały dziewczyny polegała na pomocy w kuchni, sprzątaniu pokoi, kelnerowaniu, natomiast chłopcy wykonywali okresowe przeglądy techniczne pojazdów oraz dokonywali wszelkich drobnych napraw.    
 
Miłą odskocznią od codziennej pracy na pewno była jednodniowa  wycieczka do Wenecji, która odbyła się w 3 tygodniu pobytu stażystów w Austrii. Uczniowie, którzy na co dzień nie mieli okazji się ze sobą spotkać ze względu na dzielące ich odległości, nareszcie mogli ze sobą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat swoich obiektów czy wykonywanej pracy. Chociaż pogoda nie dopisała i tak wszyscy byli szczęśliwi, ponieważ mogli się ze sobą spotkać i spędzić chociaż jeden wspólny dzień.  
 
Gdy nadszedł dzień powrotu do Polski wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było jechać bo choć na początku było ciężko, to później było już tylko lepiej i trudno będzie wrócić do swoich codziennych obowiązków szkolnych. Erasmus+ zafundował uczniom fantastyczne i niezapomniane wspomnienia, nowe znajomości oraz kontakty, które w przyszłości mogą zapewnić naszym uczniom pracę. Nie można zapomnieć o doświadczeniu i praktyce, które zdobyli poprzez ten miesięczny staż.
 
Uczniowie ZSP Zakliczyn składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Szkoły oraz głównemu koordynatorowi Pani Grażynie Żabińskiej za zorganizowanie tego przesięwzięcia, ponieważ doświadczenie, które tam zdobyli na pewno pomoże im w rozpoczęciu pracy w swoim zawodzie.

Uczennica kl. II TOTM
Weronika Stanuch