SZLACHETNOŚĆ PATRONATU ZOBOWIĄZUJE
Wpisany przez krakowska   

 

„Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla polskiej historii i tożsamości. Rok 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę jest 227 rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji utrwalonej w historii jako Konstytucja 3 Maja. Tego dnia obchodzimy również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tytuł Matki Bożej, jako Królowej narodu polskiego, sięga drugiej połowy XIV-go wieku. Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazywa wtedy Maryję Królową Polski i Polaków. Teologiczne uzasadnienie tytułu „Królowej” pojawia się w wieku XVII - tym po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami, które przypisywano wstawiennictwu Maryi…”

Autor tekstu: Kazimierz DudzikSzlachetność patronatu zobowiązuje


Szkołę ZSP im. J. Piłsudskiego w poczcie sztandarowym godnie reprezentowali uczniowie:
Chorąży: Adrian Damian 1A i  Dawid Sikoń 2TM
Asysta: Monika Gołąb 1TG, Danuta Łazarz 1 TB, Kamila Hajdecka, Gabriela Kwiek 1 TOT

Opiekun mgr Maria Soska