planlekcji4

  • slide_1n
  • slide_2n
  • slide_6n
  • slide_4n
  • slide_3n
  • slide_5n

Wymiana międzynarodowa

Opublikowano: wtorek, 11 grudzień 2018

 

HISTORIA WYMIANY ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W BAD SEGEBERG

Współpracę ze szkołą Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg nawiązaliśmy we wrześniu 2012r., kiedy kilkuosobowa delegacja nauczycieli na czele z p. Dyrektor złożyła wizytę po raz pierwszy w naszej partnerskiej szkole. W ramach rewizyty ( od 19.03 do 21.03.2013r.)– na zaproszenie p. Anny Olszańskiej przyjechała do nas grupa nauczycieli  z p. Wicedyrektor – p. Karin Pätzold.

Głównym celem wizyty było poznanie organizacji pracy szkoły, systemu szkolnictwa, zapoznanie się z kierunkami kształcenia oraz obserwacja lekcji. Podczas zwiedzania budynku szkoły oraz warsztatów szkolnych – nasi goście wyrazili uznanie i pozytywne opinie nie tylko na temat wyposażenia sal lekcyjnych jak również na temat działalności naszej placówki.

Podczas spotkania p. Wicedyrektor Karin Pätzold podpisała w dn. 21 marca 2013r. z p. Dyrektor Anną Olszańską umowę dotyczącą stałej współpracy pomiędzy szkołami. Przedstawiliśmy naszym gościom program wymiany młodzieży, który został zaplanowany na czerwiec 2013r. Nauczyciele z Bad Segeberg zaprosili  nauczycieli i uczniów naszej szkoły do złożenia wizyty w Bad Segeberg w dn. 15 – 22.09.2013r.

Od tej pory możemy mówić o stałej współpracy pomiędzy szkołami: corocznie- na przełomie maja/ czerwca gościmy w Zakliczynie grupę młodzieży wraz z nauczycielami z Niemiec, a nasza młodzież wraz z opiekunami wyjeżdża do Bad Segeberg we wrześniu.

Organizacja wymiany jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazanym przez organizację Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Chciałabym również podkreślić duże zaangażowanie, gościnność oraz otwartość ze strony rodziców naszych uczniów oraz podziękować wszystkim nauczycielom za pomoc i życzliwość  przy organizacji wymiany. (SB)

 

NAWIĄZALIŚMY NOWĄ WSPÓŁPRACĘ ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W BAD SEGEBERG!

Od 19 do 21.03 odwiedzili  nas nauczyciele z Niemiec. W ramach rewizyty – na zaproszenie p. Anny Olszańskiej do naszej szkoły przyjechała 4-osobowa delegacja z p. Wicedyrektor – p. Karin Pätzold z Bad Segeberg. W Bad Segeberg gościliśmy we wrześniu 2012r.
Głównym celem wizyty było poznanie organizacji pracy szkoły, systemu szkolnictwa, zapoznanie się z kierunkami kształcenia oraz obserwacja lekcji. Podczas zwiedzania budynku szkoły oraz warsztatów szkolnych – nasi goście wyrazili uznanie i pozytywne opinie nie tylko na temat wyposażenia sal lekcyjnych jak również na temat działalności naszej placówki. Podczas spotkania omówiliśmy  program przyszłej wymiany uczniów zaplanowanej na czerwiec br.  W dn. 01- 07.06 przyjedzie do nas 15-osobowa grupa uczniów wraz z 2 opiekunami ze szkoły Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg.
Rozmowy zakończyły się sukcesem! P. Wicedyrektor Karin Pätzold podpisała  w dn. 21 marca 2013 z p. Dyrektor Anną Olszańską umowę dotyczącą stałej współpracy pomiędzy szkołami. Nauczyciele z Bad Segeberg zaprosili  nauczycieli i uczniów naszej szkoły do złożenia wizyty w Bad Segeberg w dn. 15 – 22.09.2013. Jest to bardzo dobra okazja do rozwijania i doskonalenia umiejętności językowych! (SB)

MŁODZIEŻ Z BAD SEGEBERG W ZAKLICZYNIE!

W dniach od 01. do 07.06.2013 r. gościliśmy w naszej szkole grupę 13 uczniów ze szkoły partnerskiej Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg (Niemcy), z którą nawiązaliśmy współpracę w marcu tego roku. Z uczniami przyjechały dwie nauczycielki p. Birge Bracker  oraz p. Aleksandra Urbaniak. Głównym celem wizyty była wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia zawodowego, a zwłaszcza branży gastronomicznej, gdyż większość uczestników wymiany kształci się właśnie w tym kierunku. Goście z Bad Segeberg mieszkali przez 7 dni u rodzin polskich uczniów i nauczycieli.

Z naszej szkoły w wymianie wzięli udział: Andrzej Łazarz I TG, Michał Kwiek I TM, Nikodem Mróz II TB, Krzysztof Kostrzewa II TB, Karolina Kolak II TG, Joanna Jaszczur II LOb, Sylwia Gądek III TG, Klaudia Bryl III TG, Edyta Franczyk II TG, Weronika Marcińska II ZSZ, Marcin Mrzygłód I TB, Kinga Rzeszowska II LOc oraz Dawid Wojtanowicz I TM.

Uczestnicy wymiany zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, Tarnów oraz Kraków. We wtorkowe popołudnie 10 chętnych dziewcząt z Niemiec wzięło udział w pokazie fryzjerskim w salonie „Megi 2”u p. Magdaleny Świderskiej. Pani Anna Wróbel zorganizowała gry i zabawy integracyjne, dzięki którym uczniowie mieli okazję lepiej się poznać. Nauczycielki języka angielskiego p. Arleta Zwolińska, p. Katarzyna Papuga oraz p. Monika Mrzygłód przeprowadziły lekcje otwarte, na których przez zabawę wszyscy wspólnie szlifowali swój angielski.
W trzecim dniu pobytu uczestnicy wymiany w ramach pracy grupowej tłumaczyli wybrane przepisy trzech typowych dań polskich oraz trzech typowych dań niemieckich. Dla utrudnienia nie mogli oni korzystać z pomocy żadnych urządzeń mobilnych. Praca nad tłumaczeniem wbrew pozorom przebiegała znakomicie i bez większych problemów i sprawiała uczniom dużą frajdę. Punktem kulminacyjnym tegorocznej wymiany było wspólne przyrządzanie wcześniej tłumaczonych potraw oraz ich degustacja, na którą zaproszeni zostali wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Praca w naszej nowej klasopracowni gastronomicznej przebiegała znakomicie pod kierunkiem p. Agaty Bojdo, natomiast p. Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk zadbała o każdy szczegół przygotowując salę i stoły do degustacji dań w barwach narodowych obu krajów. Nauczyciele z Niemiec byli zachwyceni bardzo dobrą współpracą i profesjonalizmem pracowników naszej szkoły.
Podczas wieczorku pożegnalnego, na który zostali zaproszeni także rodzice uczniów biorących udział w wymianie, goście z Niemiec chwalili polską gościnność, bardzo dobrą znajomość języków obcych naszych uczniów oraz szkolną kuchnię. We wrześniu br. planowana jest rewizyta w szkole Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg, podczas której jedną z głównych atrakcji będzie kilkugodzinny pobyt  w parku linowo-wspinaczkowym.

Wymiana uczniów jest możliwa dzięki pomocy finansowej Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz stowarzyszeniu „Szansa”.

Głównymi koordynatorami wymiany były nauczycielki języka niemieckiego p. Sylwia Brach oraz p. Izabela Wróbel, jednakże bez współpracy innych nauczycieli nie byłoby możliwe przygotowanie tak urozmaiconego i ambitnego programu wymiany.

Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu wymiany bardzo serdecznie dziękujemy.(IW)

 

WIZYTA UCZNIÓW W BAD SEGEBERG!

W dniach od 13 do 19 września 2013 uczniowie naszej szkoły w ramach wymiany polsko-niemieckiej złożyli rewizytę swoim koleżankom i kolegom ze szkoły Berufsbildungszentrum w Bad Segeberg. W wyjeździe wzięli udział: Klaudia Bryl IV TG, Edyta Franczyk III TG, Joanna Jaszczur III LO, Karolina Kolak III TG, Krzysztof Kostrzewa III TB, Michał Kwiek II TM, Andrzej Łazarz II TG, Weronika Marcińska III ZSZ, Nikodem Mróz III TB, Igor Poręba III LO, Sylwia Gądek IV TG, Kinga Rzeszowska III LO oraz Dagmara Mielec II THE.

 

RELACJA Z POLSKO – NIEMIECKIEJ WYMIANY!

W dniach od 18.05-23.05.2014r. odbyła się wymiana polsko - niemiecka, w trakcie której 11 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych powitało niemiecką młodzież  z miejscowości Bad Segeberg. Po opuszczeniu autobusu było wyraźnie widać na twarzach naszych gości zmęczenie, jednak wszystko się zmieniło gdy każdy z uczniów zapoznał się ze swoim nowym kolegą. Wieczór spędziliśmy wszyscy razem, mieliśmy okazje bliżej się poznać i zaplanować formę spędzania wolnego czasu.

Poniedziałek był intensywnym dniem. Rano przyjechaliśmy do szkoły. Pani Dyrektor Anna Olszańska przywitała wszystkich uczestników wymiany. Następnie czekały nas liczne gry integracyjne przygotowane i prowadzone przez panią mgr Katarzynę Papugę oraz panią mgr Arletę Zwolińską. Wspólne przygotowania plakatów na temat kuchni polskiej i niemieckiej, sprawiły, że lepiej poznaliśmy się z naszymi gośćmi. Po Południu wyruszyliśmy do Tarnowa, gdzie pani mgr Iwona Woskowicz pełniąca rolę przewodnika- pokazała nam najpiękniejsze zabytki Tarnowa i jego najciekawsze miejsca.

Drugi dzień wymiany przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Pani mgr Anna Wróbel prowadząc wycieczkę wcieliła się w rolę naszego przewodnika. Uczniowie z Niemiec nie kryli zainteresowania i podziwu dla tego miasta. Fabryka Schindlera wywarła ogromne wrażenie i wywołała liczne emocje we wszystkich uczestnikach wymiany. Po całodniowym zwiedzaniu Krakowa wróciliśmy do Zakliczyna.

Środę rozpoczęliśmy od zajęć sportowych. Wspólnie z uczestnikami wymiany graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę. Uczniowie z Bad Segeberg chętnie odwiedzili siłownię i salę kondycyjną. Te miejsca najbardziej przypadły im do gustu. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy do Bochni. Kopalnia Soli okazała się zabytkiem z wieloma atrakcjami.

Czwarty dzień wymiany spędziliśmy w pracowni gastronomicznej ZSP. Pod opieką pani Agaty Bojdo wspólnymi siłami przygotowaliśmy rozmaite smakołyki zarówno z kuchni polskiej jak i niemieckiej. Kapuśniak, pierniczki, sałatka z kurczaka bardzo smakowały naszym gościom. Dla nas sałatka ziemniaczana, „ogniste ciasto” oraz sznycle stały się przebojem. Nowe smaki sprawiły, że pokochaliśmy kuchnię niemiecką. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna, w trakcie której wszyscy uczestnicy wymiany oraz rodzice mogli rozsmakować się w przygotowanych przez nas potrawach. Nadszedł czas na podsumowanie wymiany. Polscy i niemieccy uczniowie zapisali na małych karteczkach swoje wrażenia. Wszyscy było zgodni, że jest to świetne doświadczenie, którego nigdy nie zapomnimy. Na koniec pani Dyrektor Anna Olszańska pożegnała uczniów, ca zakończyło nasze wieczorne spotkanie.

Ostatni dzień wymiany, uczniowie z Bad Segeberg spędzili w salonie fryzjerskim pani Magdaleny Świderskiej. Nowe fryzury sprawiły, że rozpogodziliśmy się przed pożegnaniem. Około godz. 15.30 nasi przyjaciele z Niemiec wsiedli do autokaru. Pomimo tego, że znaliśmy się tylko 6 dni, nie obyło się bez płaczu.

Wszyscy polscy uczestnicy wymiany przyznają jednogłośnie, że udział w wymianie jest jednym z lepszych decyzji w naszym życiu. Nieznana nam dotąd kuchnia niemiecka okazała się być czymś zaskakującym dla naszych kubków smakowych, kultura niemiecka zaintrygowała nas oraz poszerzyła naszą wiedzę o zachodnim sąsiedzie Polski. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, które wniosły w nasze życie wiele nowych doświadczeń, a nawet zmieniły sposób patrzenia na świat. Na pewno będziemy utrzymywać kontakt z naszymi kolegami przez wiele lat.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia wymiany a szczególnie: Pani Dyrektor Annie Olszańskiej, p. Jackowi Świderskiemu, p. Krzysztofowi Małkowi, p. Sylwii Brach,  p.Katarzynie Papuga, p. Arlecie Zwolińskiej, p. Annie Wróbel, p. Izabeli Wróbel, p. Iwonie Woskowicz, p. Marcie Kwaśniewskiej- Kobylarczyk, p. Małgorzacie Nowickiej, p. Agacie Bojdo, p. Tomaszowi Owca, p. Mariuszowi Lasocie.

Dziękujemy za wyrozumiałość wszystkim nauczycielom, którzy zwalniali z zajęć uczniów w czasie wymiany.

Składamy podziękowania naszym kolegom i koleżankom, którzy wspaniale pełnili funkcje kelnerów podczas naszych posiłków.

Cała wymiana była świetnie zorganizowana! Polecamy każdemu udział w takiej wymianie... i nie możemy doczekać się wyjazdu do Bad Segebergu we wrześniu.


Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. 

Vom 18.05 bis zum 23.05 2014 hat der polnisch -deutsche Schüleraustausch in Zakliczyn stattgefunden. 11 Schüler von Zakliczyn haben am 18. Mai die deutsche Jugend von Bad Segeberg  begrüßt. Alle waren müde, aber am Abend haben wir uns getroffen. Wir konnten den ganzen Austausch planen.

Der Montag war intensiv. Am Morgen haben wir uns alle in der Schule getroffen. Frau Schulleiterin- Anna Olszańska hat uns begrüßt. Dann spielten wir mit Frau Arleta Zwolińska und Frau Katarzyna Papuga und nahmen an interessanten Sprachspielen teil. Wir machten Posters und übersetzten Kochrezepte. Am Nachmittag fuhren wir nach Tarnów. Frau Iwona Woskowicz zeigte uns die schönsten Sehenswürdigkeiten von Tarnów.

Am Dienstag fuhren wir nach Kraków. Frau Anna Wróbel war unsere Stadtführerin. Die Geschichte, die wir in der Schindler`s Fabrik  kennengelernt haben,machte auf uns einen grossen Eindruck. Nach dem ganzen Tag der Besichtigung sind wir nach Zakliczyn zurückgekommen.

Am Mittwoch nahmen wir in der Sporthalle am Sportunterricht teil. Wir spielten  Basketball und Volleyball. Nach der kurzen Pause fuhren wir nach Bochnia. In der Salzgrube gab es viele Attraktionen und es war sehr interessant.

Am Donnerstag kochten wir gemeinsam Speisen. Mit Frau Agata Bojdo bereiteten wir deutsche und polnische Gerichte:  Kohlsuppe, Kekse, Salat mit Hähnchen, Kartoffelsalat, Flammkuchen und Schnitzel. Alles schmeckte uns prima und die Speisen  waren sehr lecker. Am Nachmittag aßen wir zusammen zu Mittag und probierten alle Mahlzeiten. Am Abend gab es ein festliches Abendbrot. Wir erzählten von unseren Eindrücken und machten die Zusammenfassung des Schüleraustausches. Alle Teilnehmer waren sehr zufrieden und glücklich.

Am Ende verabschiedete sich Frau Anna Olszańska von allen Teilnehmern und lud unsere Gäste im nächsten Jahr nach Zakliczyn ein.

Den letzten Tag verbrachten wir im Frisiersalon. Frau Magdalena Świderska lud unsere Gäste ein und machte die Schau der Frisuren.

Um15:30 Uhr stiegen unsere Freunde in den Bus ein. Wir waren sehr traurig und alle weinten.

Alle polnische Schüler sind der Meinung, dass sie die ganze Woche sehr schön verbrachten. Wir hatten eine gute Gelegenheit, unsere Sprachkenntnisse zu verbessern. Wir konnten neue Freunde kennenlernen und neue Freundschaften anknüpfen.


Wir danken herzlich der Schulleitung und allen Lehrern für die Hilfe:
Frau Anna Olszańska, Herr Jacek Świderski, Herr Krzysztof Małek, Frau Sylwia Brach, Frau Katarzyna Papuga, Frau Arleta Zwolińska, Frau Anna Wróbel, Frau Izabela Wróbel, Frau Iwona Woskowicz, Frau Marta Kwaśniewska- Kobylarczyk, Frau Małgorzata Nowicka, Frau Agata Bojdo, Herr Tomasz Owca, Herr Mariusz Lasota.
Vielen Dank für die gute Organisation und die nette Atmosphäre!

Die Organisation Deutsch- Polnisches Jugendwerk in Warschau hat finanziell unseren Schüleraustausch unterstützt.

 

RELACJA Z WYMIANY POLSKO – NIEMIECKIEJ W BAD SEGEBERG!

W dniach od 17 do 23 września 2014r. odbyła się wymiana polsko - niemiecka, w trakcie której 12 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odwiedziło swoich rówieśników z Bad Segeberg w Północnych Niemczech. Po 17 godzinach podróży byliśmy zmęczeni, ale również szczęśliwi, że możemy odwiedzić naszych  niemieckich kolegów.

Na miejsce dotarliśmy w dn.17.09 o godzinie 8.00. Na przystanku autobusowym czekali nasi koledzy, którzy gorąco nas powitali, po czym zostaliśmy zaproszeni do szkoły, gdzie czekało na nas pyszne śniadanie. Zostaliśmy powitani przez pana Wicedyrektora Berufsbildungszentrum. Po posiłku udaliśmy się na rynek miasta, gdzie mieliśmy za zadanie odnaleźć zabytki miasta, pracując z GPS-em. Finałem naszej zabawy było odnalezienie skarbu o godzinie 13. Następnie udaliśmy się do naszych rodzin.

Drugi dzień wymiany przeznaczyliśmy na zwiedzanie szkoły, zapoznanie się z jej organizacją. Okazało się, że są to dwa duże budynki, wyposażone w najnowszy sprzęt, przygotowujące uczniów do wybranych przez nich zawodów. Później tworzyliśmy własne gry integracyjne. Najwięcej frajdy sprawiła nam zabawa z jajkami. Jej celem było stworzenie ochrony dla jajka: z rurek, tektury, taśmy, balonów i kartek, tak, aby jajko po zrzuceniu z 2 piętra na beton nadal było całe.


Piątek spędziliśmy w parku wspinaczkowym w miejscowości Kiel. Byliśmy tam kilka godzin. Pełni wrażeń po przebytym torze wspinaczkowym, urządziliśmy wspólny piknik. Jeżeli ktoś bał się wspinać lub był zmęczony to mógł pójść na plażę, która znajdowała się naprzeciwko parku i  mógł zrelaksować się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
Kolejny dzień spędziliśmy w Hansapark`u. Jest to duże wesołe miasteczko. Otrzymaliśmy bilety upoważniające nas do korzystania z wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie miasteczka. Spędziliśmy tam około 5 godzin. Gdy wracaliśmy do Bad Segeberg każdy z nas był zadowolony, niektórzy nawet mokrzy, po niektórych wodnych atrakcjach, ale każdy z nas z chęcią by tam wrócił.


Niedziela okazała się dniem rodzinnym. Każda z rodzin mogła zabrać swoich polskich podopiecznych w wybrane miejsce. Natomiast czterech uczniów, którzy znajdowali się w schronisku młodzieżowym zostało zaproszonych do niemieckich rodzin, więc każdy z nas miał własne ciekawe zajęcie, nikt z nas się nie nudził. :)
Przedostatni dzień spędziliśmy w szkolnej pracowni gastronomicznej. Zostaliśmy podzieleni na grupy, z których każda miała przygotować sałatkę ziemniaczaną i upiec ciasto. Mimo łez wylanych podczas obierania cebuli jedzenie okazało się pyszne. Okazją do jego sprawdzenia był pożegnalny posiłek, na który przybyli wszyscy uczniowie, nasi opiekunowie oraz rodzice naszych niemieckich kolegów.

Ostatni dzień wymiany poświęciliśmy na prezentowanie naszych gier oraz przygotowaniu plakatów, które mają na celu zachęcenie niemieckich uczniów do wzięcia udziału w wymianie w maju 2015r. Po południu zjedliśmy ostatni wspólny obiad. Nastąpiło oficjalne podziękowanie niemieckim opiekunom: p. Birge Bracker, p. Katrin Thumann i p. Aleksandrze Urbaniak. O godzinie 18 zostaliśmy pożegnani przez naszych niemieckich przyjaciół i ich rodziców.

Wszyscy polscy uczniowie przyznają, że udział w wymianie okazał się czymś wspaniałym, a nawet jedną z najlepszych decyzji w naszym życiu. Mogliśmy poznać inną kulturę, styl życia, życie szkolne naszych niemieckich przyjaciół oraz nawiązać nowe znajomości. Niemal wszyscy uczestnicy wymiany wezmą w niej udział ponownie w maju 2015r. Niestety parę osób kończy szkołę w tym roku i nie będzie mogło wyjechać ( czego naprawdę żałujemy).


Wszystkim serdecznie polecamy udział w wymianie :)

Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA 26.05.2015 – 02.06.2015!

Wymiana, w której bierze udział nasza szkoła dobiegła końca. Przez tydzień dziesięcioro uczniów naszego liceum i technikum z klas pierwszych gościło w swoich domach uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Bad Segeberg w północnych Niemczech.


Naszą tygodniową przygodę rozpoczęliśmy we wtorek po południu od przywitania Niemców na rynku w Zakliczynie. Zmęczonych gości zabraliśmy do naszych domów, aby się rozgościli i odpoczęli, ponieważ już na drugi dzień czekała nas jedna z wielu wycieczek. Wyspani i wypoczęci spotkaliśmy się w środę rano, aby udać się do Krakowa. Zwiedziliśmy tam m. in.: fabrykę Schindlera, Wawel oraz krakowski Rynek.

Czwartek był poświęcony na zwiedzanie Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, pokaz fryzjerski u Pani Świderskiej dla dziewcząt z Niemiec (w tym czasie pozostali dwaj chłopcy byli z nami na lekcjach) oraz na wspólne ognisko na Jamnej.

Kolejnego dnia byliśmy na lekcji angielskiego u Pani Mrzygłód, a później mieliśmy wiele frajdy na szkolnych warsztatach, ponieważ gotowaliśmy potrawy z kuchni polsko -niemieckiej, które potem zjedliśmy na uroczystym obiedzie w auli. Weekend rozpoczęliśmy wycieczką do Nowego Sącza, gdzie zwiedziliśmy Miasteczko Galicyjskie oraz bawiliśmy się w parku linowym Ablandia, co dla nas wszystkich było ogromną atrakcją. Mimo iż jesteśmy prawie dorośli, to jednak wciąż drzemią w nas małe dzieci :)

Niedziela była dniem u rodzin. Każdy z nas zabrał swojego gościa gdzie miał ochotę, pokazał walory miejscowości i zorganizował mu czas. Po południu wszyscy poszliśmy na mecz Dunajca Zakliczyn, aby pokibicować naszym piłkarzom.

W poniedziałek odbyła się ostatnia wycieczka – w Pieniny. Rozpoczęliśmy ją spływem przełomem Dunajca, a zakończyli przejściem rezerwatem ‘’Wąwóz Homole’’ i podsumowaniem wrażeń z wymiany. We wtorek przed południem z trudem pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi na zakliczyńskim rynku.

Był to niesamowity tydzień pełen śmiechu, zabawy, przygód i niezapomnianych wrażeń.  Wolny czas spędzaliśmy na spotkaniach, rozmowach, poznawaniu siebie nawzajem, a także naszych tradycji i zwyczajów. Przez te kilka dni podszkoliliśmy nasze umiejętności językowe, otworzyliśmy się na nowe znajomości, ale co ważniejsze – zawiązaliśmy przyjaźnie, które potrwają jeszcze bardzo długo. Z niecierpliwością czekamy na nasz wrześniowy wyjazd, aby znowu zobaczyć naszą zaprzyjaźnioną grupę z Niemiec.

Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom: Pani Sylwii Brach i Panu Mirosławowi Śledziowi za zorganizowanie tej wymiany, a także wszystkim nauczycielom, którzy jeździli z nami na wycieczki i poświęcili dla nas swój czas, m. in.: Pani Annie Wróbel, Pani Monice Mrzygłód, Pani Marcie Kwaśniewskiej, Pani Agacie Bojdo, Pani Małgorzacie Nowickiej i Panu Mariuszowi Lasocie.

 

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA 2015!

W dniach 22.09 – 29.09 odbyła się wymiana uczniowska z niemiecką szkołą Bad Segeberg w płn. Niemczech. 6 uczniów naszego technikum i 5 uczniów liceum wzięło udział w tym przedsięwzięciu.
Pierwszego dnia wybraliśmy się do Büsum – pięknego miasta położonego nad Morzem Północnym, gdzie razem z przewodniczką spacerowaliśmy po jego dnie. Odwiedziliśmy też Blanker Hans (Muzeum Morskie), gdzie opowiedziano nam o wielkiej powodzi, która nawiedziła miasto.

Następnego dnia odbyło się uroczyste powitanie naszych uczniów przez Pana Dyrektora Sandbrink. Poznaliśmy kierunki kształcenia i organizację pracy szkoły. Potem odbyły się zajęcia na hali sportowej, gdzie razem z niemieckimi uczniami graliśmy w gry, które mimo iż przeznaczone dla dzieci, sprawiły nam niesamowicie dużo frajdy. Tego dnia odwiedziliśmy także jaskinie, gdzie mogliśmy oglądać nietoperze. Wieczorem wszyscy wybraliśmy się na mini golfa.

W piątek pojechaliśmy do zachwycającego starego miasta Lübeck, gdzie przewodniczka opowiedziała nam jak wyglądało życie w średniowieczu. Zwiedziliśmy także jedno z najstarszych muzeów marcepanu w Niemczech. Później mieliśmy czas dla siebie oraz na zrobienie zakupów.

Weekend rozpoczęliśmy dniem u rodzin. Niedzielę spędziliśmy  w największym parku rozrywki w płn. Niemczech – Hansa park. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy,  że była to największa atrakcja wymiany.

W ostatnim dniu odbyło się wspólne gotowanie potraw z kuchni polsko – niemieckiej, co także przyniosło nam niemało frajdy, wykonywanie plakatów oraz uroczyste podsumowanie wymiany połączone z obiadem, w którym wzięli udział także rodzice naszych niemieckich kolegów.

We wtorek niechętnie musieliśmy się pożegnać i wrócić do polskiej rzeczywistości. Był to tydzień pełen niezapomnianych wrażeń. Poznaliśmy niemiecką kulturę, mentalność i zwyczaje, ale przede wszystkim poznaliśmy wspaniałych ludzi i zawarliśmy trwałe przyjaźnie, które na pewno zostaną z nami jeszcze długo po wymianie. Atmosfera jaka panowała podczas wycieczek oraz wspólnych spotkań wieczorami jest nie do opisania. Jak wiadomo pojawiały się także problemy językowe, ale zawsze udało nam się je wspólnie rozwiązać bez użycia translatora, co było naprawdę niesamowitym doświadczeniem i wspaniałym treningiem dla nas wszystkich. Dla niektórych z nas pożegnanie było bardzo ciężkie, ale obiecaliśmy sobie, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie i głęboko wierzymy, że jeszcze odwiedzimy naszych przyjaciół. Niestety część z nas oraz większość uczniów niemieckich nie będzie mogła wziąć udziału w następnej wymianie, ale dla nas to nie jest żadna przeszkoda, żeby się jeszcze kiedyś spotkać. Wspomnienia z wymiany na zawsze pozostaną głęboko w naszej pamięci i jeszcze głębiej w naszych sercach.

Dziękujemy za te wspaniałe chwile i do zobaczenia!

 

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA!

W dniach od 12.04. do 19.04.2016r. w naszej szkole odbyła się wymiana polsko - niemiecka, w której wzięło udział 22 uczniów: w tym 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Bad Segeberg wraz z nauczycielkami: p. Aleksandrą Urbaniak i p. Katrin Thumann oraz 11 uczniów z naszej szkoły.

Nasze pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek o godz. 18, kiedy to z radością powitaliśmy naszych gości na przystanku w Zakliczynie. Następnie zaprosiliśmy ich do swoich domów, aby mogli spokojnie odpocząć po długiej podróży.

Już kolejnego dnia wszyscy spotkaliśmy się o godz. 8 w szkole, gdzie p. Dyrektor Anna Olszańska powitała wszystkich serdecznie, po czym zgodnie z naszym planem pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa pod opieką p. Sylwii Brach i p. Anny Wróbel. W autobusie nie odbyło się bez zabaw i gier integracyjnych, które na pewno nas zbliżyły. Podczas tego dnia zwiedziliśmy muzeum - Fabrykę Schindlera, gdzie zobaczyliśmy, jak wyglądało życie Polaków w czasie okupacji oraz poznaliśmy losy polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa. Po tak cennej lekcji historii udaliśmy się na spacer ulicami Starego Miasta. Po całodniowym zwiedzaniu wróciliśmy pełni wrażeń do domu.

Czwartek spędziliśmy w szkolnej pracowni gastronomicznej, gdzie pod opieką p. Agaty Bojdo przygotowywaliśmy smaczne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup, które miały za zadanie wykonać wylosowane danie. Dzięki pomocy p. Agaty Bojdo udało nam się sprostać kulinarnym wyzwaniom. Po zakończonej pracy zjedliśmy wspólny posiłek. Nie był to jednak koniec wrażeń. Pani Magdalena Świderska zaprosiła nas do swojego salonu fryzjerskiego, gdzie zaproponowano nam wybór nowych fryzur. Ich profesjonalne wykonanie przyczyniło się do tego, iż niektórzy z nas przeżyli prawdziwą metamorfozę.

W piątek - 15 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Wieliczki. Naszym głównym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli. Solne groty i ściany przyciągały uwagę nas wszystkich i z zaciekawieniem zwiedzaliśmy kolejne pomieszczenia. Punktem kulminacyjnym zwiedzania stała się cudowna Kaplica św. Kingi i solny pomnik Św. Jana Pawła II.

Zgodnie z naszym planem w sobotę udaliśmy się do Ciężkowic. Zwiedziliśmy Skamieniałe Miasteczko, gdzie skały przybierają różne kształty. Prawie z każdą z nich  wiąże się legenda, o której  ciekawie opowiedział nam p. Mariusz Lasota. Naszym kolejnym punktem wyprawy była wieża widokowa w Bruśniku, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę naszego regionu.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w zajęciach z j. angielskiego u p. M. Mrzygłód i p. A. Zwolińskiej. Następnie dokonaliśmy podsumowania naszego spotkania, wykonaliśmy plakaty, aby mogły nam przypominać wspaniałe chwile spędzone wspólnie podczas wymiany. Potem udaliśmy się na obiad, podczas którego p. Dyrektor pożegnała uczniów i nauczycieli z Niemiec.

We wtorek pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Niemiec, którzy o g. 11.30 udali się w drogę do Bad Segeberg.

Wymiana dla nas wszystkich była niezapomnianym przeżyciem i z pewnością chcielibyśmy po raz kolejny w niej uczestniczyć. Poznaliśmy bardzo sympatycznych ludzi, z którymi zawarliśmy przyjaźnie. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły w organizacji wymiany i zadbały o tak mile spędzony czas.

Szczególne podziękowania składamy: Pani Dyrektor A. Olszańskiej, p. A. Zwolińskiej,  p. M. Mrzygłód, p. A. Wróbel, p. S. Brach, p. M. Śledź, p. M. Lasocie, p. D. Skalskiej - Cygan, p. A. Bojdo, p. M. Nowickiej, p. M. Kwaśniewskiej- Kobylarczyk, p. T. Owca, o. Gerardowi, ks. S. Treli.

Wymiana była bardzo dobrze zorganizowana i przeprowadzona. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału, ponieważ jest to ciekawe doświadczenie kulturowe i językowe.

Wymiana odbyła się dzięki środkom finansowym otrzymanym z organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

WYMIANA BAD SEGEBERG 2017

We wtorek 12 września o godzinie 11.00 rozpoczęliśmy na zakliczyńskim rynku naszą niezwykle ciekawą tygodniową przygodę – wymianę uczniowską ze szkołą partnerską w Bad Segebergu. Tym razem to my mieliśmy być goszczeni przez niemieckich kolegów poznanych w czerwcu. O godzinie 11.00 wyjechaliśmy w stronę krakowskich Balic, skąd o 15.00 mieliśmy wylatywać do Hamburga.
Następnego dnia zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły - p. Heinz Sandbrink w Bad Segebergu. Potem zwiedzaliśmy okolice tego pięknego miasta. Zobaczyliśmy jaskinię, w której zimową porą mieszka kilka tysięcy nietoperzy oraz wyszliśmy na punkt widokowy, aby podziwiać piękne widoki. Po południu udaliśmy się na pyszny obiad do włoskiej restauracji. Wieczorem spotkaliśmy się na świetlicy w miejscowości Wahlsted położonej 8 kilometrów od Bad Segebergu. Tam wspólnie graliśmy w karty, bilarda czy piłkarzyki. Drugiego dnia naszego pobytu w Niemczech w planach mięliśmy spacer po dnie Morza Północnego podczas odpływu. Niestety bardzo ulewny deszcz i porywisty wiatr uniemożliwiły nam tę wędrówkę. W zamian za to udaliśmy się do oceanarium. Mogliśmy oglądać nietypowe morskie stworzenia oraz dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o ich życiu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kręgielni, gdzie każdy spróbował swoich sił w grze w kręgle. Była to idealna okazja do integracji z niemieckimi kolegami, bo jak wiadomo nic tak nie łączy jak sportowa rywalizacja. Wieczór każdy z nas spędził indywidualnie razem z niemiecką rodziną.
Kolejny dzień zapowiadał się niezwykle ciekawie – celem naszej wyprawy był Hamburg. W tym pięknym portowym mieście zwiedziliśmy filharmonię – otwartą zaledwie rok temu. Wszyscy byli zachwyceni możliwością oglądania panoramy Hamburga z tarasu widokowego na jednym z wyższych pięter budowli. Następnie przez ponad dwie godziny, w czasie wolnym, spacerowaliśmy po mieście. Podziwialiśmy piękny ratusz na hamburskim rynku czy wnętrze ewangelickiego kościoła. Robiliśmy zakupy w galerii handlowej i próbowaliśmy typowych niemieckich potraw. Po powrocie do Bad Segebergu niektórzy udali się ze swoimi niemieckimi rodzinami na „mini” Oktoberfest. W Bad Segebergu odbywa się on w każdy weekend września. To typowo niemiecki festiwal – święto piwa. W wielkim namiocie, mogącym pomieścić około 3 tysiące osób, można posłuchać tradycyjnej niemieckiej muzyki, zjeść niemieckie potrawy, potańczyć i porozmawiać. Niemcy udają się na festiwal ubrani w stroje ludowe: panie w dirnd (sukienkę  z krótkim rękawem), a panowie w lederhosen (krótkie, skórzane spodnie). Wizyta na tej imprezie okazała się świetną okazją do poznania kultury naszych zachodnich sąsiadów.
Sobota to dzień rodzinny, spędzany w domach. Każdy z nas miał więc zapewnione inne atrakcje. Wielu mogło zwiedzić piękne zanytkowe miasto – Lubekę. Niektórzy wybrali się na koncert zespołu fletowego do Marienkirche w Bad Segebergu. Inni znów pojechali do Hamburga, aby odkryć pozostałe ciekawe miejsca tego miasta. Byli też tacy, którzy wieczorem mogli pobawić się na osiemnastych urodzinach. Jak widać atrakcji nie brakowało i „Familientag” można zaliczyć do udanych.
Nadszedł czas na najbardziej oczekiwaną wycieczkę tej wymiany. W niedzielę pojechaliśmy do Hansa Parku – jednego z największych parków rozrywki w Niemczech położonego na wybrzeżu. Przez cztery godziny mogliśmy do woli korzystać z wszystkich atrakcji. Rollercoastery  z których można było zobaczyć morze wszystkich zachwyciły. Bardziej strachliwi wybierali bezpieczniejsze zabawy np. pływanie łódką wenecką czy jazda samochodzikami w „kosmicznej” atmosferze. Każdy znalazł coś dla siebie. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale mimo to znaleźliśmy siłę na kolejne wieczorne spotkanie w świetlicy w Wahlsted.
Poniedziałek był dniem wspólnego gotowania. W kuchni szkoły w Bad Segebergu czuliśmy się jak uczestnicy programu MasterChef. W zespołach niemiecko-polskich przygotowaliśmy trzy smakowitości: polską surówkę z kapusty i marchewki na przystawkę, niemieckie danie główne oraz pyszne ciasto z musem jabłkowym na deser. Obiad okazał się wyśmienity i wszystkim smakował. Po południu mieliśmy czas na zakupy i spakowanie swoich walizek. Oczywiście ostatni wieczór spędziliśmy we wspólnym gronie – w stałym miejscu naszych spotkań w świetlicy w Wahlsted. Każdy chciał jak najlepiej wykorzystać ostanie chwile w Niemczech.
Wtorkowy poranek powitał nas nieco lepszą pogodą. O godzinie 8.30 spotkaliśmy się na stacji kolejowej w Bad Segebergu. Nadszedł czas pożegnania. Nie zabrakło łez i wspólnych zdjęć. Z ciężkim sercem wsiedliśmy do pociągu, którym pojechaliśmy na lotnisko do Hamburga. Bardzo ucieszyliśmy się, że niektórzy z naszych niemieckich przyjaciół jadą razem z nami, aby towarzyszyć nam aż do odlotu. Tym razem wszystko odbyło się o czasie, dlatego już o 13.00 wylecieliśmy z Hamburga do Krakowa.
Ten tydzień, który mogliśmy spędzić w Niemczech okazał się niezwykłym doświadczeniem. Przede wszystkim mogliśmy znów zobaczyć naszych przyjaciół i poznać ich rodziny. Oprócz tego zapoznaliśmy się z inną tradycją, religią i kulturą. Zobaczyliśmy fantastyczne miejsca, spróbowaliśmy nowych potraw oraz zdecydowanie podszkoliliśmy nasz angielski. Myślę, że pozbyliśmy się pewnych błędnych wyobrażeń o naszych sąsiadach z zachodu. Bardzo dziękujemy pani Sylwii Brach i pani Małgorzacie Makowiec za opiekę podczas naszej wyprawy oraz okazaną nam cierpliwość :) (SB)

 

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA W BAD SEGEBERG 2018

W dniach 12 -19 września 2018 r. odbyła się wymiana polsko- niemiecka w Bad Segeberg. Nasi uczniowie mieli możliwość po raz kolejny spotkać się ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec. Gdy tylko dolecieliśmy do Hamburga, zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych kolegów wraz z ich rodzinami.
Następnego dnia w czwartek mieliśmy okazję zwiedzać naszą partnerską szkołę. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem jej nowoczesności i profesjonalnego wyposażenia. W tym dniu zwiedzaliśmy również miasto Bad Segeberg, w okolicy którego mieszkaliśmy. Byliśmy w jaskini nietoperzy oraz weszliśmy na punkt widokowy, z którego obserwować można było malowniczy krajobraz.
W piątek uczestniczyliśmy w lekcjach wraz z naszymi kolegami, a następnie przenieśliśmy się do szkolnej kuchni, gdzie przyrządzaliśmy potrawy polskie i niemieckie. Zajęcia te nie tylko przyniosły nam dużo radości, ale również dzięki nim niektórzy odkryli w sobie prawdziwy talent do gotowania. Późniejszy czas wolny spędziliśmy we własnym gronie. Niektórzy udali się nad jezioro a jeszcze inni mogli poznać nowe osoby.
Sobota była dniem u rodziny (tzw. Familientag). To właśnie wtedy niektórzy z nas mieli okazję zobaczyć zabytki Hamburga, zrobić zakupy lub uczestniczyć w Oktoberfest- jednej z większych imprez w Niemczech.
Niedziela była dniem, na który wszyscy czekaliśmy, ponieważ spędziliśmy go w największym parku rozrywki w Niemczech - Hansapark. Wielu z nas przełamywało strach na kolejkach górskich. Obserwowaliśmy również nadmorskie widoki z lotu ptaka, które będą dla nas niezapomniane. Bawiliśmy się świetnie, dlatego też trudno nam było się rozstać z tym miejscem.
W poniedziałek z samego rana ruszyliśmy pociągiem do stolicy landu Schleswig- Holstein, czyli Kiel. Urządziliśmy wtedy piknik na plaży, w czasie którego mogliśmy smacznie zjeść i podziwiać widoki roztaczające się na Morze Bałtyckie.Późniejszy czas spędziliśmy aktywnie w parku linowym. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tego typu rozrywką. Jednak po wejściu na górę stres opadł a dobre emocje pozostały.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Lubeki. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca i oglądaliśmy stare zabytki. Pogoda sprzyjała naszemu spacerowi po mieście. Mieliśmy również okazję być w  znanym w całych Niemczech sklepie I. G. Niederegger, słynącym z wyrobów z marcepanu. Każdy mógł kupić tam trochę słodkości dla siebie i rodziny. Wieczorem niemieccy przyjaciele zorganizowali dla nas imprezę pożegnalną. Nie zabrakło pysznego jedzenia i dobrej muzyki.
Środa była ostatnim dniem wymiany. Rano zebraliśmy się w szkole, by podsumować wspólnie spędzony tydzień. Wspominaliśmy pięknie spędzone chwile, tworząc plakaty ze zdjęciami. O godzinie 14.40 zebraliśmy się na przystanku. Żegnając się mieliśmy łzy w oczach. Z nadzieją, że jeszcze kiedyś się zobaczymy, ruszyliśmy w drogę powrotną.
Tydzień minął w mgnieniu oka. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tej wymianie. Dziękujemy organizacji PNWM w Warszawie, która  wspomogła nas finansowo. Jest to wspaniała, warta polecenia przygoda. Nauczyła nas wielu rzeczy. Poprawiliśmy znajomość języków obcych i przede wszystkim poznaliśmy nowych przyjaciół. (SB)

 

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA BAD SEGEBERG 2019

 

 

Filmy promujące

{nomultithumb}  {nomultithumb}
{nomultithumb}  {nomultithumb}

Nasze dane

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Józefa Piłsudskiego
w Zakliczynie

32-840 Zakliczyn, ul. Grabina 57

telefon/fax: (014) 66 53 409

http://www.zsp-zakliczyn.pl

e-mail: zsz-zakliczyn@wp.pl

Polityka prywatności

 epuap1

bip1

Gdzie jesteśmy?