WYCIECZKA W PIENINY

Opublikowano: piątek, 06 październik 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2023_2024_wycieczka_do_niedzicy_000.jpgW miniony poniedziałek klasy 2ttg oraz 2tbm wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę zawodoznawczą w Pieniny. Celem wyjazdu było zapoznanie z budową i funkcjonowaniem Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A, poznanie jej funkcjonowania w systemie elektroenergetycznym oraz podziwianie walorów turystycznych tego bardzo urokliwego zakątka Polski.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zapory w Niedzicy - ogromnego obiektu hydrotechnicznego, który powstawał przez 22 lata. Zapora została wybudowana na Dunajcu, a jego spiętrzenie tworzy Jezioro Czorsztyńskie. Obiekt jest najwyższą zaporą ziemną, jaką wybudowano w Polsce i ma 56 m, a jego długość to 404 m. Oprócz spaceru po zaporze, uczniowie skorzystali z ciekawej wycieczki z przewodnikiem po terenie elektrowni szczytowo-pompowej, aby dowiedzieć się co nieco o historii budowy tego imponującego rozmiarami obiektu. Zwiedzanie w środku elektrowni  obejmowało wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową. Kolejnym punktem programu był  Zamek w Niedzicy tzw. Zamek Dunajec należący do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Wystawiony został w początku XIV wieku po węgierskiej stronie granicy, naprzeciwko polskiej warowni w Czorsztynie. Spacerując po deptaku na koronie zapory, uczniowie podziwiali przepiękną panoramę okolicy. Stąd widać nie tylko pobliskie Jezioro Czorsztyńskie, ale także Pieniny, Tatry czy Magurę Spiską. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z całym zagospodarowaniem turystycznym tego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem  bazy gastronomicznej. Na zakończenie wycieczki uczniowie dokonali oceny  bazy rekreacyjnej odwiedzając  park rozrywki „Spiska Kraina”. W tym miejscu  rozrywkę można połączyć z nauką korzystając z wieku atrakcji m.in. kina 7D, laserowego paintballa, czy parku miniatur, gdzie zgromadzono miniatury najważniejszych zabytków Podtatrza. (M-MĘ)

wycieczka_do_niedzicy wycieczka_do_niedzicy wycieczka_do_niedzicy wycieczka_do_niedzicy
wycieczka_do_niedzicy