planlekcji4

OTRZYMALIŚMY TYTUŁ „SZKOŁY DIALOGU”!

Opublikowano: wtorek, 30 czerwiec 2020

Uczniowie klasy I LO w marcu 2019 roku uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez edukatorki Szkoły Dialogu. W trakcie zajęć bardzo dużo dowiedzieli się na temat historii Żydów i poznali wiele zwyczajów charakterystycznych dla ich kultury. Nie było to pierwsze zetknięcie się tej grupy z tematyką żydowską, gdyż wcześniej brali udział w projekcie „Ciemności kryją ziemię” i mieli niebywałą okazję poznać osobę urodzoną w zakliczyńskim getcie oraz przedstawiciela rodziny, która ją uratowała.

To spotkanie wywarło ogromne wrażenie na młodych ludziach. Zachęciło ich do zainteresowania się przeszłością Żydów w Zakliczynie. Efektem cyklu warsztatów było  zaplanowanie i przeprowadzenie w czerwcu 2019 r. gry miejskiej „SZLAKIEM ZAKLICZYŃSKICH ŻYDÓW”. Wzięli w niej również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie. Ciekawa forma poznawania historii naszego miasteczka zachęciła ich, już jako uczniów klasy II,  do powtórzenia przedsięwzięcia w październiku 2019 r. i adresowania go do szerokiego grona uczniów naszej szkoły oraz szkól podstawowych z terenu gminy. Działania zostały nagrodzone przez największą i najstarszą polską organizację pozarządową zajmującą się dialogiem Polaków z Żydami – Forum Dialogu. Uczniowie otrzymali zaproszenie do Teatru Wielkiego w Warszawie na uroczystość  przyznania naszej Szkole tytułu Szkoły Dialogu. Niestety rozwijająca się epidemia uniemożliwiła spotkanie, w którym mieli uczestniczyć uczniowie z całej Polski. Gala  odbyła się zdalnie, a upominki, podziękowania oraz certyfikat dotarły do nas droga pocztową 22.06.2020 r. Uczniowie otrzymają je we wrześniu. Jednak największą nagrodą była dla  uczestników projektu udana próba spojrzenia na historię polskich Żydów z perspektywy przeciętnego mieszkańca małego sztetla. Przywrócenie pamięci o tych, którzy tu mieszkali, mieli swoje rodziny, problemy, poznanie miejsc wartych upamiętnienia. Obudzenie w uczniach ciekawości, wrażliwości oraz przekonania, że wiele od nich zależy. (DS-C)

Filmy promujące

{nomultithumb}  {nomultithumb}
{nomultithumb}  {nomultithumb}

Nasze dane

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Józefa Piłsudskiego
w Zakliczynie

32-840 Zakliczyn, ul. Grabina 57

telefon/fax: (014) 66 53 409

http://www.zsp-zakliczyn.pl

e-mail: zsz-zakliczyn@wp.pl

Polityka prywatności

 epuap1

bip1

Gdzie jesteśmy?