SESJA NAUKOWA „SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA W GALICJI”

Opublikowano: poniedziałek, 25 październik 2021

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_sesja_naukowa_1.jpg20 października 2021 roku uczniowie klasy 2 LO, na zaproszenie Katedry Administracji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, uczestniczyli w sesji naukowej: „Społeczność żydowska w Galicji”. Dzięki temu przedsięwzięciu nabyli wiedzę na temat działalności tego narodu, szczególnie prężnie prowadzącego różnego rodzaju działalność i wywierającego olbrzymi wpływ na rozwój kultury w Galicji. Młodzież wysłuchała 4 wykładów:

1. Żydzi w Galicji. Wprowadzenie do historii. Poprowadził go mgr Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
  2. Trójwymiarowa wizualizacja Nowej Synagogi w Tarnowie. Temat ten wykładał dr inż. Adam Pieprzycki reprezentujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie.
  3. Wkład Żydów w rozwój kultury muzycznej Galicji. Prowadzącą była dr hab. Ewa Nidecka, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.
  4. Jerzy Gert (1908- 1968) kompozytor, aranżer oraz dyrygent. Swoją wiedzą na temat tej nietuzinkowej osoby przedstawiła dr hab. Anna Pachowicz, prof. PWSZ w Tarnowie.

Sesja naukowa odbyła się na platformie MS Teams. Dziękujemy za zaproszenie na tak ciekawe wydarzenie naukowe i możliwość zapoznania z kulturą Żydów Polskich w Galicji. (DT)

sesja_naukowa  sesja_naukowa