UCZNIOWIE LO UCZESTNIKAMI WARSZTATÓW NAUKOWYCH W KRAKOWIE

Opublikowano: piątek, 11 listopad 2022

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2022_2023_warsztaty_naukowe_w_krakowie_000.jpg

Miniony weekend dla grupy uczniów z kl. 2 LO i 3 LO był wyjątkowy. Uczestniczyli bowiem w warsztatach naukowych prowadzonych przez wykładowców wyższych uczelni w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna - nowy model nauczania”.

Grupa chemiczna zgłębiała wiedzę na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Uczennice klasy 2LO w pierwszym dniu wykrywały podział niektórych kationów i anionów poprzez doświadczenia chemiczne. Miały możliwość pracować w fartuchach i okularach ochronnych jak „chemicy z prawdziwego zdarzenia”. W drugi dzień zajęcia odbywały się  w laboratorium mikrobiologicznym. Uczestnicy warsztatów pracowali z mikroskopem i poznali metody posiewów. Prócz tego analizowali mikrobiologicznie powierzchnie płaskie, powietrze i wodę. Badali bakterie oraz grzyby i poznali ich właściwości. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, odbywały się w bardzo miłej atmosferze i sprawiały dużo radości.

Uczniowie klasy 3 LO uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych owadom. Po krótkim zapoznaniu się z teorią związaną z tematem uczestnicy zajęć przeszli do części bardziej praktycznej, a mianowicie preparowania owadów, w tym m.in. karaczana madagaskarskiego. Następnie odbyły się zajęcia związane z uzębieniem zwierząt. Uczniowie mieli okazję przyglądać się zębom różnych stworzeń. Jednym z ciekawszych okazów były zęby mamuta. Drugi dzień rozpoczęli od warsztatów z malakologii, które dotyczyły ślimaków. Po zapoznaniu się z charakterystyką ślimaków występujących w Polsce uczniowie przeszli do identyfikacji ślimaków po muszlach wg specjalnego klucza. Następnie przeszli do laboratorium, gdzie przeprowadzili izolację DNA z banana na dwa różne sposoby. Zajęcia zakończyły się krótkimi zadaniami związanymi z łańcuchami DNA.

Dodatkową wartością wyjazdu była integracja z innymi uczestnikami, m.in. podczas  pokazów  iluzji. Uczestnictwo w warsztatach naukowych wzbudziło u uczestników pragnienie ubiegania się o indeks UJ czy PK.

Uczestnicy warsztatów : Natalia Cepiga 2 LO, Jakub Truchan 3 LO

warsztaty_naukowe_w_krakowie warsztaty_naukowe_w_krakowie warsztaty_naukowe_w_krakowie warsztaty_naukowe_w_krakowie