WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU "POZNAJ POLSKĘ" W KUJAWSKO- POMORSKIE

Opublikowano: środa, 16 listopad 2022

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2022_2023_Wycieczka_Poznaj_Polskę_kujawsko_pomorskie_000.jpgO godzinie 5.00 wyjechaliśmy sprzed budynku naszej szkoły na 3-dniową wycieczkę w kujawsko-pomorskie, by odkryć piękno tamtego terenu. Po 7 godzinach jazdy dojechaliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki, czyli Kruszwicy.

Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie   Kolegiaty-dawnej siedziby biskupów Św. Piotra i Pawła. To nie tylko wspaniały zabytek romański, ale najlepiej zachowany do dzisiejszych czasów zabytek sztuki romańskiej w całej Polsce - to prawdziwa duma mieszkańców Kujaw. Następnym punktem była Mysia Wieża-ceglana, ośmioboczna, 32 metrowej wieża znajdująca się na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło. To pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku, znanego zresztą każdemu Polakowi za sprawą legendy o myszach i królu Popielu. Następnie udaliśmy się   do Piechcina-Kamieniołomy- gdzie oczarował nas krajobraz odpowiadający specyfice Chorwacji-  pionowe ściany, grota, ustabilizowana miejscami roślinność zbliżona do jeziornej, różnorodność gatunkowa ryb: szczupak. sandacz, karp, lin, płoć i inne (o wyjątkowych rozmiarach),które stwarzają niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w raju polskiej, nurkowej rzeczywistości oraz obcowania z naturalną przyrodą (mimo, że jest ona poprzemysłową). Po tak bogatym wstępie pojechaliśmy do Torunia, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację. Po krótkim odpoczynku udaliśmy sie na pieszą,  wspólną wyprawę po okolicy.

Następnego dnia już po śniadaniu wyruszyliśmy na spotkanie z przewodnikiem, z którym mieliśmy przyjemność zwiedzić Toruń, w tym Rynek Staromiejski z Ratuszem Staromiejskim, Dwór Artusa, Kościół Ducha św., pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Flisaka oraz Filusia, Łuk Cezara , Dom Mikołaja  Kopernika,  Krzywa Wieżę  oraz Rynek Nowomiejski. Na zakończenie jeszcze seans w Planetarium oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć oraz zaopatrzyliśmy się w piękne i smaczne pierniki.  Wszyscy  byliśmy  pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Już piękna panorama z mostu na Wiśle sprawia, że każdy, kto tu przyjedzie , zakochuje się w tym mieście.

W ostatnim dniu naszej wycieczki już po śniadaniu  wyruszyliśmy w drogę powrotną przez Ciechocinek, gdzie pani przewodnik oprowadzając omówiła nam specyfikę tego miejsca. Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. sanatoria, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje czy warzelnie soli. Niezwykła atrakcją są tężnie, czyli unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium. Warto nadmienić, że zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii.

Po zrealizowaniu tak bogatego i ciekawego programu, pod opieką pilota oraz naszych pań opiekunek   udaliśmy sie do naszego Zakliczyna. Wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci, tym bardziej, że jako uczniowie technikum organizacji turystyki mieliśmy doskonałą okazję, aby sprawdzić zdobywane umiejętności zawodowe w praktyce. Już nie możemy się  doczekać kiedy weźmiemy udział w  kolejnych turystycznych wyjazdach.

Uczestnicy wycieczki

Wycieczka_Poznaj_Polskę_kujawsko_pomorskie  Wycieczka_Poznaj_Polskę_kujawsko_pomorskie  Wycieczka_Poznaj_Polskę_kujawsko_pomorskie  Wycieczka_Poznaj_Polskę_kujawsko_pomorskie