ŚWIĘTO PATRONA ZSP JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Opublikowano: poniedziałek, 21 listopad 2022

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2022_2023_Swieto_Patrona_Szkoly_000.jpgW przeddzień Narodowego Święta Niepodległości tj. 10 listopada 2022 roku uroczyście obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycją stało się już, że obchodom tym towarzyszą przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wprowadzenie kolejnej postaci do Galerii Wielkich Polaków.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od upamiętnienia naszego patrona, składając, w obecności Burmistrza Gminy Zakliczyn Pana Dawida Chrobaka, radnego Marka Sobóla, Dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów, symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka znajdującym się przed budynkiem szkoły. Złożenie kwiatów odbyło się z udziałem pocztu sztandarowego, który zdecydowanie nadał rangi temu wydarzeniu. Tego dnia wszyscy uczniowie szkoły wraz ze swymi wychowawcami obejrzeli film pt. Niepodległość, ukazujący drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz proces budowy nowej, niepodległej Polski. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, w trakcie której odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz oficjalne przyjęcie ich w poczet uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. Moment ślubowania był niezwykle uroczysty i podniosły. Pierwszoklasistom przypomniano, że bycie uczniem tej szkoły to nie tylko prawo do nauki, rozwijania swoich pasji i zainteresowań, korzystanie z wieloletniego doświadczenia pedagogów, ale także powód do dumy i duża odpowiedzialność.

Tradycyjnym już punktem obchodów Święta Niepodległości w naszej placówce jest wprowadzenie kolejnej postaci do Galerii Wielkich Polaków. W istniejącej galerii znaleźli się wyjątkowi ludzie, autorytety, patrioci, artyści, ludzie, których i życie, i działalność mogą stanowić wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń Polaków. W tym roku do galerii zasłużonych zostali wprowadzeni Państwo Janina i Piotr Ogonkowie, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia swojego i całej swojej rodziny uratowali przed zagładą 7-letnią dziewczynkę – Żydówkę Gizelę. Za ten wyjątkowy i bohaterski czyn zostali odznaczeni pośmiertnie w 2010 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem. Laudację poświęconą Państwu Ogonkom wygłosiła Pani Dyrektor Danuta Skalska-Cygan. Słowa, które usłyszeliśmy na temat tych ZWYKŁYCH-NIEZWYKŁYCH LUDZI z całą pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Pani Dyrektor przywołała nie tylko ich historię, ale w sposób niezwykle sugestywny odmalowała przed audytorium obrazy tamtych wojennych lat. Poczucie lęku i zagrożenia, poświecenie, męczeństwo, heroizm, walka o życie, chęć niesienia pomocy, ale też i tchórzostwo i donosicielstwo to tylko niektóre aspekty życia tamtych czasów. Jesteśmy dumni, że w naszej okolicy żyli tak odważni i niezłomni ludzie jak Janina i Piotr Ogonkowie. Jako nowe pokolenie żyjące już w wolnej ojczyźnie jesteśmy zobligowani, by upamiętniać takich bohaterów codzienności.

Cudownym dopełnieniem uroczystości stał się montaż słowno-muzyczny poświęcony historii pieśni legionowych. Bardzo mocną stroną akademii okazały się występy chóru i zespołu muzyków, którzy przenieśli nas w piękną, historyczną, muzyczną podróż. Nie zabrakło również spontanicznego śpiewu wszystkich zgromadzonych, co niewątpliwie było dowodem na to, jak bardzo publiczności podobał się występ. Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Ewy Potępy oraz pani Marty Bil.

Tego dnia gościliśmy w naszej szkole wielu wspaniałych gości, miedzy innymi panią Prezes Oddziału ZNP w Zakliczynie Zofię Górnikiewicz, Radną Rady Powiatu panią Irenę Kusion, Dyrektora Wydziału Edukacji Czesława Midę, proboszcza Parafii św. Idziego Opata w Zakliczynie ks. Pawła Mikulskiego, wizytatora KO Grzegorza Kubackiego oraz członków Rady Rodziców ZSP w Zakliczynie.

W związku z tym, że część muzyczna przypadła bardzo do gustu publiczności postanowiliśmy zaprezentować ją szerszemu gronu odbiorców. Dlatego też dnia 16 listopada mieliśmy zaszczyt gościć uczniów klas ósmych szkół podstawowych wraz z ich opiekunami z Zakliczyna, Faściszowej, Filipowic, Stróż, Domosławic oraz Gwoźdźca.

Za przygotowanie obchodów odpowiedzialne były pani Anna Wypasek-Śledź - pełniąca rolę koordynatora przedsięwzięcia, pani Maria Soska - sprawująca pieczę nad Pocztem Sztandarowym i uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiadały panie Ewa Potępa oraz Marta Bil, za dekoracje panie Małgorzata Nowicka, Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk, za opracowanie biogramu pani Anna-Luna-Świerczek. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Mariusz Lasota, zaś za zaplecze gastronomiczne panie Elżbieta Skrobisz, Celina Pacyna oraz pan Tomasz Owca.
W tym miejscu chcielibyśmy im wszystkich serdecznie podziękować za piękną oprawę uroczystości oraz pyszny poczęstunek przygotowany zarówno dla pracowników szkoły, jak i uczniów.

Wszystkim uczestnikom spotkania towarzyszyły podniosłe nastroje, poczucie dumy, a przede wszystkim wielka satysfakcja i radość. Niech żyje Niepodległa! (AW-Ś)

Swieto_Patrona_Szkoly  Swieto_Patrona_Szkoly  Swieto_Patrona_Szkoly  Swieto_Patrona_Szkoly