DZIEŃ NAUCZYCIELA W ZSP

Opublikowano: czwartek, 19 październik 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2023_2024_dzien_KEN_000.jpgW piątek, 13 października,  świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej.

Był on okazją, aby przypomnieć o roli tych wszystkich, którzy pełnią niezwykle ważną funkcję w życiu młodych ludzi – są przewodnikami, odkrywają talenty, pomagają poznawać świat, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań, są współautorami uczniowskich sukcesów.

W tym roku było to święto szczególne- jako Dzień Edukacji Narodowej na kartach historii zaznaczyło się po raz 41, a Komisja Edukacji Narodowej obchodziła jubileusz 250-lecia!

Powstała ona z inicjatywy ks. Hugo Kołłątaja jeszcze w czasach króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, a do życia została powołana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Była pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej władzą do spraw nauczania i wychowania. Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała :"Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca".

Do jej głównych reform zaliczyć należy między innymi:

• opracowanie nowych systemów nauczania,
  • wprowadzenie podręczników w języku polskim,
  • wprowadzenie polskiej terminologii naukowej,
  • utworzenie seminariów dla nauczycieli,
  • wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego,
  • reforma dopuszczała dziewczęta do edukacji na równych prawach z chłopcami!

Z okazji święta, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela, tradycyjnie już klasy maturalne przygotowały uroczystą akademię. Klasa 4 LOp nakręciła humorystyczne scenki, a klasy 5TTG i 5TBM przedstawiły skecz z życia maturzystów.

Nauczycielom  naszej szkoły wręczono dyplomy i kwiaty w podziękowaniu za ich serce na dłoni, anielskie usposobienie, niewerbalny język komunikacji, paryski szyk, fantastyczną organizację czasu pracy i relaksu czy siłę retoryki :)

Pracownikom szkoły przyznano też nowe tytuły: Utalentowana Miss, Globtroter, Ocenowy Rekordzista, Mistrzyni Quizizz, Dream Team, Najlepszy Motywator, Mistrz Zajęć Praktycznych, Królowa Ekologii, Anioł Stróż, Perfekcyjne Panie Domu :)

Samorząd Szkolny zadbał o kwiaty, podziękował Pani Wicedyrektor Danucie Skalskiej -Cygan za długie lata współpracy i oficjalnie powitał Panią Urszulę Krakowską na nowym stanowisku.

Wszystkim związanym z oświatą życzono satysfakcji z pracy zawodowej, uznania i szacunku wychowanków, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Przy dźwiękach „Dni, których jeszcze nie znamy” M. Grechuty rozdano symboliczne róże.

Elementy historyczne akademii przedstawiono na tle pieśni „Gaudeamus igitur” oraz Hymnu do miłości ojczyzny” I. Krasickiego w wykonaniu M. Markowicz (flet) i J.Ramian (skrzypce).

Dekoracja była dziełem rąk uczennic klasy 4 LOp: J. Hołdy, S. Wójcik, N. Wójcik.

Nad całością realizacji technicznej czuwał J. Truchan.

Halę sprzętowo- dźwiękowo przygotował p M. Lasota.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.

A.Zwolińska & M.Makowiec

dzien_KEN dzien_KEN dzien_KEN dzien_KEN