NIEPODLEGŁA!

Opublikowano: piątek, 17 listopad 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2023_2024_Niepodlegla_001.jpgW dniu 10 listopada obchodziliśmy uroczystość Święta Patrona Szkoły, która miała jak zwykle podniosły charakter. Imprezę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: p. Jacek Partyński – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, p. Irena Kusion – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego, Tomasz Stelmach – członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, p. Marek Sobol – przyjaciel szkoły, p. Zofia Bartosik – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Małgorzata Sowa –przedstawicielka Rady Rodziców.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez Burmistrza Dawida Chrobaka i Dyrektora Szkoły Krzysztofa Małka pod wmurowanymi w ścianę pierwszego budynku szkoły tablicami upamiętniającymi odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pod popiersiem Marszałka. W tym czasie uczniowie spotkali się z wychowawcami, aby obejrzeć film poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, a także rozwiązać quiz dotyczący biografii i działalności politycznej Patrona.

Na oficjalną część uroczystości cała społeczność szkolna zebrała się na hali sportowej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Szkoły Krzysztof Małek powitał przybyłych gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym zwrócił uwagę na ofiarę, jaką dla Ojczyzny gotowi byli w przeszłości ponieść Polacy, a także na stosunek współczesnego człowieka do patriotyzmu. W wypowiedziach zaproszonych gości pojawił się także apel o docenienie otrzymanej wolności i rozumne z niej korzystanie. Oficjalną część uroczystości zakończyło ślubowanie młodzieży z klas pierwszych oraz przekazanie sztandaru szkoły młodszemu pokoleniu uczniów.

Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły była część artystyczna poświęcona kształtowaniu polskich granic po zakończeniu Wielkiej Wojny, a także politykom, którzy mieli znaczący wpływ na ten proces - Józefowi Piłsudskiemu oraz Romanowi Dmowskiemu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją wprowadzono także do Galerii Wielkich Polaków kolejną postać. W tym roku był to ks. Maciej Smoleński, wybitny teolog, gorący patriota, historyk – amator, który jako pierwszy opisał ruiny Melsztyna.

Na zakończenie uroczystości przedstawiono wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego, złożono podziękowania uczniom kończącym kadencję i oficjalnie przekazano władzę nowo wybranym członkom. (MB)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących przebieg uroczystości.

Niepodlegla Niepodlegla Niepodlegla Niepodlegla
Niepodlegla