GDZIE JEST NASZE BETLEJEM

Opublikowano: czwartek, 21 grudzień 2023

Wigilia w ZSPSłowa wiersza Janusza Piątkowskiego „Gdzie jest nasze Betlejem” były myślą przewodnią tegorocznej Wigilii dla osób starszych, samotnych oraz ludzi dobrego serca, która po raz dwudziesty pierwszy odbyła się w naszej szkole.

Uroczystość zorganizowali: Klub Gastronom z naszej szkoły i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie. Młodzież naszej szkoły powitała gości ciepłym słowem i śpiewem kolęd, wprowadzając świąteczną atmosferę. Jak co roku Chór Parafialny z Olszyn włączył się w kolędowanie z własnym repertuarem pod batutą pana Wojciecha Wojtasa. Najważniejszą częścią zgodną z tradycją była modlitwa i łamanie się opłatkiem. Życzeniom nie było końca złożyli je: w imieniu społeczności szkolnej - dyrektor szkoły Krzysztof Małek, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn – Dawid Chrobak oraz pani Irena Kusion - radna powiatu tarnowskiego. W uroczystości wzięło udział 180 osób. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, mimo dużego wyzwania, przedsięwzięcie udało się. Dla gości przygotowano barszcz z uszkami, rybę po grecku z ziemniakami i surówką, desery, ciasta, kawę, herbatę oraz zimne napoje. Na stołach, mimo że nie było tradycyjnych 12 dań, niczego nie brakowało i nikt nie wrócił głodny do domu.

Był też czas na prezenty od Mikołaja, który osobiście wręczał je każdemu z gości, co zawsze wzbudza wiele radości w seniorach. W tym roku w jego role wcielił się pan Jacek Hebda, zastępując godnie pana Antoniego Cieślę, pełniącego tę funkcję przez 20 lat.

Wśród gości, którzy przybyli na Wigilię byli: pan Dawid Chrobak – Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, pani Irena Kusion i pan Józef Gwiżdż – radni powiatu tarnowskiego, ksiądz dziekan Paweł Mikulski – proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Idziego w Zakliczynie, ojciec gwardian Szymon Wierzbiak – proboszcz Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, ks. Jakub Rozum - proboszcz parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Olszynach, pani Anna Piotrowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakliczynie, pani Monika Chrobak – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stróżach wraz z pensjonariuszami, pan Ryszard Kuczyński – dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie wraz z pensjonariuszami, członkowie Klubu Seniora w Zakliczynie, seniorzy z Gminy Zakliczyn i parafii Olszyny, pan Jerzy Soska - były dyrektor ZSP w Zakliczynie, przedstawiciele Rady Rodziców z panią przewodniczącą Zofią Bartosik, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, młodzież i absolwenci naszej szkoły.

Przez lata udało nam się zbudować wspólnotę ludzi i instytucji zaangażowanych w przygotowanie Wigilii. Od jubileuszu 20-lecia wręczamy nagrody w postaci statuetek „Przyjaciela ZSP”. W tym roku otrzymali ją: pani Małgorzata Chrobak i pan Ryszard Kuczyński – za wieloletnią obecność, entuzjazm i gorące serce, które pozwoliło nam podejmować wyzwania związane z organizacją kolejnych Wigilii.

Ta uroczystość nie odbyłaby się gdyby nie hojność naszych sponsorów, którymi w tym roku byli: Klub Gastronom, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie, Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” - ks. Bolesław Jewulski, Klub Seniora z Zakliczyna, p. Krzysztof Małek, p. Roman Batko, p. Wojciech Łazarski, p. Kazimierz Olszański, p. Marek Kuboń, p. Stanisław Mietła, p. Antoni Turek, p. Marek Soból, p. Jerzy Soska, ks. Jakub Rozum, p. Bogdan Jaszczur, p. Paweł Opioła, p. Tadeusz Martyka, p. Marcin Świerczek, p. Kazimierz Korman, panie Anny Świderskie, p. Ryszard Kuczyński, Delikatesy Centrum, oraz ci, którzy chcieli pozostać anonimowi.

W tym miejscu chcemy również podziękować młodzieży zaangażowanej w przygotowanie i przebieg  uroczystości. Są wśród nich kelnerzy: Anna Kumorek - 3A, Kinga Kiełbasa - 4TG, Bartek Kiełbasa - 4TG, Weronika Cieśla - 5TG, Paulina Średniawa - 3TG, Maciej Pałgan – 2TG, Roksana Jurkiewicz - 2TG, Julia Piech - 1B, Mateusz Malisz - 1B; kucharze: Karol Kusion - 4TG, Karolina Sitarska - 3TG, Karol Wiśniowski - 4TG, Natalia Jurkiewicz - 2B, Anna Panek - 1B, Agata Byrgiel - 1B, Michał Kozik - 1TG: aktorzy występujący w szopce: Anna Bartosik - 3TG - Maryja, Radosław Serafin - 3B - Święty Józef, Katarzyna Mikołajek - 2B - anioł, Magdalena Żurek – 3TG - anioł, Natalia Figiel - 2TG - anioł, Oliwia Wojtas - 4LO - anioł, Weronika Zielińska - 2LO - recytacja, Michał Warchałowski – 2TG - prowadzący, Julia Potępa - 1TG - prowadząca, chór szkolny pod kierunkiem pani Ewy Potępy oraz gościnnie małe aniołki i diabełek - Wojciech Trytek, Joanna Trytek - Szkoła Podstawowa w Zakliczynie, Gabrysia Banaś, Oliwia Banaś - Szkoła Podstawowa w Olszynach, Kaja Morys, Oliwier Morys - Kraków. Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy niezmiennie od 21 lat pracują nad przebiegiem uroczystości: panu Tomaszowi Owcy, pani Elżbiecie Skrobisz i pani Marcie Kwaśniewskiej- Kobylarczyk.

Klub Gastronom

Wigilia w ZSP  Wigilia w ZSP  Wigilia w ZSP  Wigilia w ZSP