XI OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE – ILONA W ETAPIE CENTRALNYM!!!

Opublikowano: wtorek, 27 luty 2024

olimpiada1Po raz kolejny uczniowie technikum organizacji turystyki naszej szkoły wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, której organizatorem  jest Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

XI edycja Olimpiady realizowana jest pod hasłem „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego.

Do III etapu - centralnego zakwalifikowało się tylko 30 osób - finalistów z całej Polski spośród uczniów szkół o profilu turystycznym. Wśród nich znalazła się uczennica V klasy technikum organizacji turystyki naszej szkoły -Ilona Musiał.

Podczas finału XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbędzie się w Łowiczu uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy oraz doświadczeń z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym tradycji, zwyczajów, obrzędów czy też oryginalnych umiejętności. Organizatorzy liczą na zainteresowanie się uczniów nie tylko tradycjami wpisanymi na światową i krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale szczególnie na odkrywanie przez nich lokalnych, mniej znanych, przekazywanych przez przodków przejawów tego, co tworzy grupową, narodową, etniczną bądź religijną tożsamość. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie własnego pomysłu na zachowanie, przywrócenie lub nawet wykreowanie wybranej tradycji oraz popularyzację dziedzictwa niematerialnego i jego praktyczne wykorzystanie w działalności turystycznej. Dziedzictwo dla turystów, zwłaszcza tych kulturowych, stanowi bowiem podstawę konstruowania produktów, w tym imprez turystycznych i lokalnych pakietów.

Podstawę do przeprowadzenia Olimpiady Wiedzy o Turystyce, zwanej dalej Olimpiadą, stanowi Akt Powołania, zgodny z Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 16 września 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 22 października 2021 r. poz. 1915)i Obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z dnia 12 czerwca 2020 r. poz. 1036).

Gratulujemy i życzymy Ilonie powodzenia w kwietniu podczas etapu centralnego!!!