MISTRZOWIE W ZAWODZIE 3

Opublikowano: niedziela, 25 sierpień 2024

Dnia 1 sierpnia 2024 r. rozpoczęliśmy realizację projektu „Mistrzowie w zawodzie 3” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.11 Wsparcie kształcenia zawodowego, typ projektu A. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

CEL projektu: wspieranie równego dostępu do dobrej jakości kształcenia i szkolenia w Powiecie Tarnowskim, zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, rozwój Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie oraz szkół zawodowych Powiatu Tarnowskiego w kluczowych branżach dla regionu i małopolskiego rynku pracy, a także wyrównanie szans na rynku pracy poprzez uzyskanie uprawnień, kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego oraz umiejętności niezbędnych na rynku pracy przez uczniów / uczennice oraz doskonalenie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadr.

W ramach projektu przewidziane są:
- staże uczniowskie, ukierunkowane na uzyskiwanie doświadczenia zawodowego zwiększające ich szanse na rynku pracy;
- kursy zawodowe dla uczniów / uczennic techników oraz branżowych szkół I stopnia w branżach kluczowych dla regionu i małopolskiego rynku pracy, w tym w zakresie gospodarki zielonej, prowadzące do uzyskania przez uczniów uprawnień i kwalifikacji zawodowych;
- kursy zawodowe i szkolenia dla nauczycieli/ek przedmiotów zawodowych prowadzące do uzyskania przez kadrę umiejętności, kompetencji i kwalifikacji zawodowych umożliwiających prowadzenie kursów dla uczniów;
- zajęcia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy, nierównościom dla uczniów / uczennic, nauczycieli/ek oraz kadry zarządzającej, wspierającej i organizującej proces nauczania szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe;
- warsztaty prowadzone w instytucji popularyzującej naukę i innowacje, tj. w Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) w Tarnowie dla uczniów / uczennic CKZiU w Tuchowie i ZSLiT w Wojniczu.

Ponadto, w CKZiU w Tuchowie zmodernizowane i wyremontowane zostaną pracownie: samochodowa – hala napraw zespołu pojazdów samochodowych, samochodowa – hala diagnostyki, elektryczna, technologii gastronomicznej, obsługi gościa, a także zostaną utworzone nowe pracownie: pracownia elektryczna – Inteligentny Dom oraz pracownia służby pięter.

W ramach dostosowania placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną podjęte następujące działania:
- w CKZiU w Tuchowie i ZSOiZ w Ciężkowicach – dostosowanie toalet;
- w CKZiU w Tuchowie – dostosowanie budynku warsztatów szkolnych polegające na montażu platformy pionowej, wykonaniu podjazdu, wyznaczeniu miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymiana drzwi w pracowniach.

W ramach realizacji projektu powstanie nowoczesna baza dydaktyczna do praktycznej nauki zawodu poprzez zakup sprzętu, urządzeń i pomocy technodydaktycznych do pracowni i warsztatów szkolnych:
- w CKZiU w Tuchowie: pracownie samochodowe – hala napraw zespołu pojazdów samochodowych oraz hala diagnostyki, elektryczne (w tym Inteligentny Dom), pracownia służby pięter, technologii gastronomicznej, obsługi gościa;
- w ZSP w Zakliczynie: pracownia obsługi konsumenta, gastronomiczna, warsztatów gastronomicznych, AutoCAD / INVENTOR, obsługi i diagnostyki pojazdów samochodowych, pracownie budowlane;
- w ZSLiT w Wojniczu: pracownia logistyczna i informatyczna;
- w ZSOiZ w Ciężkowicach: pracownia obsługi gości.

Beneficjent: Powiat Tarnowski

Okres realizacji projektu: 01 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r.
Całkowita wartość projektu: 5 219 737,25 zł
W tym dofinansowanie UE i budżetu państwa: 4 697 763,52 zł

Wkład własny Beneficjenta: 521 973,73 zł

Szkoły biorące udział w projekcie:
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie – Realizator
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach
- Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie

Projekt „Mistrzowie w zawodzie 3” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o charakterze strategicznym.

#FunduszeEuropejskie