„Poznaj Polskę” Kazimierz Dolny-Puławy-Kozłówka-Lublin-Zamość
W dniach 18-20 listopada grupa uczniów z klas technikum organizacji turystyki pojechała na wycieczkę. Wyjazd był zadaniem realizowanym w ramach projektu „Poznaj Polskę”, dofinansowanym z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W czwartkowy poranek, mimo niesprzyjającej aury wyruszyliśmy na Lubelszczyznę. W południe dotarliśmy do Kazimierza Dolnego. Pod opieką pani przewodnik poznawaliśmy walory przyrodnicze, historyczne i architektoniczne tego urokliwego miasta. Oglądaliśmy Wąwóz Korzeniowy Dół, rynek w Kazimierzu, ruiny baszty i zamku, panoramę Kazimierza Dolnego i Małopolskiego Przełomu Wisły z Góry Trzech Krzyży.
Kolejnym punktem na trasie wycieczki były Puławy. Po odpoczynku w schronisku młodzieżowym udaliśmy się do Pałacu Czartoryskich. Szczyt rozwoju tego miejsca przypadł na przełom XVIII i XIX wieku za sprawą wielostronnej działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, czyniąc z niego ośrodek kultury oświeceniowej.
Następnym miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia, była wieś Kozłówka. Znajduje się tam jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie - Muzeum Zamoyskich.To późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich.
W drodze do Lublina wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat wspaniałych rezydencji, świadczących o niezwykłej historii naszego narodu.
Niewątpliwą atrakcją była również wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – jednym z największych skansenów w Polsce.Można tam zobaczyć bogatą kolekcję architektury i eksponatów związanych z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek.
Ostatnim akcentem dnia było zwiedzanie centrum Lublina.
W sobotę, na zakończenie wyprawy po Lubelszczyźnie pojechaliśmy do Zamościa. W czasie dwugodzinnego spaceru pod opieką przewodnika mogliśmy poznać to piękne miasto, nie bez powodu nazywane „perłą renesansu” czy „Padwą północy”.
Do Zakliczyna wracaliśmy pełni wrażeń, snując plany na następną podróż...
Dla uczniów technikum organizacji turystyki wycieczka na Lubelszczyznę była doskonałą okazją, żeby sprawdzić zdobywane umiejętności zawodowe w praktyce. Warto dodać, że wyjazd był w całości zaplanowany i zorganizowany przez nauczycieli zawodu i uczniów – bez udziału biura podróży.
Opiekę nad grupą sprawowały panie: Mariola Mężyk, Agata Bojdo-Miłkowska, Anna Luna-Świerczek