„SZKOŁA LUSŁAWICKA” 2022
Jakie dźwięki można usłyszeć z kosmosy? Czym jest poezja konkretna? Co łączy chrześcijaństwo i twórczość Tolkiena? Do czego może doprowadzić przemoc i w jaki sposób rozwiązywać konflikty? Dlaczego zmienia się wysokość dźwięku gdy uderzamy w dno kubka z kawą? Jak powiedzieć „kocham Cię” po chińsku? Czy tylko „czucie i wiara” zdominowały cały polski romantyzm? Jakie czynniki wpływają na sposób tłumaczenia tekstów?
Na takie oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w trakcie zajęć z tutorami prowadzącymi zajęcia w ramach „Szkoły Lusławickiej”. Wybitni specjaliści z różnych dziedzin po raz siódmy odwiedzili naszą szkołę przy okazji warsztatów dla młodzieży uzdolnionej organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Spotkania odbywają się regularnie od roku 2015. W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność rozwijania wiedzy i umiejętności w czasie warsztatów i konwersatoriów prowadzonych przez: ks. prof. Stanisława Adamiaka z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, panią Dorotę Kołodziej z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego, Alberta Kozika z Wydziału Historycznego i Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Michała Krupińskiego z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, dra Michała Mizerę z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Sebastiana Soberskiego z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Planetarium w Grudziądzu, prof. Barbarę Bibik z Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz panią Marię Mach dyrektor Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Zajęcia odbywały się codziennie od 7 do 18 marca 2022r. Był to czas, w którym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego naszej szkoły mieli okazję pracować nad własnym rozwojem, poszerzaniem pasji, uzdolnień, rozbudzaniem aspiracji edukacyjnych. Wszystkie spotkania były bezpłatne, a prowadzący traktowali młodzież z ogromną życzliwością.
Bardzo dziękujemy. Już myślimy o kolejnych spotkaniach za rok. (DS-C)