OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ
„(...)Jest Pan dla mnie wzorem do naśladowania. Pana bohaterska postawa i niezwykła odwaga są przykładem miłości bliźniego. Jeszcze większy podziw budzi to, że taktuje Pan swoje działania jako zwyczajny ludzki gest, a przecież zasługuje on na ogromne uznanie. Spotkanie z Panem pomoże mi w dążeniu do bycia lepszym człowiekiem. (...)” (Oliwia)
„(...)Chciałbym Panu życzyć wszystkiego dobrego, a zwłaszcza dobrego zdrowia, aby mógł Pan jak najdłużej opowiadać o tamtych zdarzeniach i „otwierać oczy” młodym ludziom, którzy nie zdają sobie sprawy jak wyglądało życie w czasie wojny. (...)” ( Jakub)
„(...) Uważam, że każdy może brać z Pana przykład i świat potrzebuje ludzi takich jak Pan. Pańskie świadectwo na pewno zmusza do przemyśleń o ludzkiej naturze i pozwala wierzyć w ludzi. Jeszcze raz dziękuję, że podzielił się Pan z nami swoimi doświadczeniami. Młodzież takich autorytetów poszukuje. (...)” (Hubert)
„(...)Długo nie mogłam zebrać myśli i otrząsnąć się po wysłuchaniu pańskiej historii, ale myślę, że dzięki Panu zmieniłam swoje podejście do problemu zagłady Żydów. (...)” ( Julia)
Takie słowa kierowali do pana Józefa Jarosza - mieszkańca wsi Stańkowa koło Limanowej -uczniowie ZSP w Zakliczynie po spotkaniu organizowanym z okazji obchodzonego po raz pierwszy Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca 2022 r. po raz kolejny zawitali do nas pan Jarosz wraz z żoną, pani Anna Grygiel- Huryn i pan Artur Franczak. Goście podzielili się z uczniami kilku klas wiedzą na temat Holocaustu, getta w Zakliczynie, sytuacji ratowanych i ratujących. Rodzina pana Józefa uratowała w czasie wojny 14 Żydów, w tym panią Annę, jej mamę oraz bliskich. Wykazali się ogromnym poświęceniem i heroizmem. Pan Artur Franczak - pracownik Sadeckiej Biblioteki Publicznej, badający problematykę związaną z zagładą Żydów od wielu lat, przekazał nam szereg materiałów dotyczących naszej okolicy i wprowadził uczniów w tematykę spotkania. Pani Anna Grygiel-Huryn, pan Artur Franczak, pan Dariusz Popiela – olimpijczyk, wielokrotny mistrz świata i Europy – od wielu lat podejmują działania upamiętniające los ludności żydowskiej. Gościem honorowym spotkania był pan Burmistrz. Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu organizowanym w ZSP, a interesują się poruszanym tematem, zapraszamy do Ratusza w sobotę 2 kwietnia o godz. 14.30. (DS-C)