SZKOŁA LUSŁAWICKA W ZSP
Od wielu lat grono pedagogiczne naszej szkoły podejmuje różnorodne, ciekawe, często nowatorskie działania na rzecz uatrakcyjnienia i podniesienia jakości procesu edukacyjnego. Wycieczki przedmiotowe i krajoznawcze, kursy, innowacyjne programy edukacyjne, projekty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, akcje społeczne i charytatywne, współprace z uczelniami wyższymi, wyjazdowe laboratoria - można by wymieniać długo.
Wśród tych przedsięwzięć niewątpliwie ważną pozycję zajmuje współpraca ze Szkołą Lusławicką, którą zapoczątkowali aktywnie działający członkowie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W ramach wspomnianego projektu odbywają się regularnie w Europejskich Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego warsztaty dla utalentowanych młodych ludzi. W ramach obozów interdyscyplinarnych organizowane są zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty teatralne, taneczne, obserwacje astrologiczne, kursy języków – łaciny klasycznej czy języka chińskiego czy też inne zajęcia ogólnorozwojowe.
Od kilku lat możemy się poszczycić współpracą z organizatorami tych innowacyjnych przedsięwzięć edukacyjnych i dzięki uprzejmości zarówno Pani Prezes Zarządu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – Marii Mach oraz wykładowców, uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w warsztatach i wykładach. W bieżącym roku szkolnym w marcu, przez kolejne dwa tygodnie uczniowie klas liceum i technikum zgłębiali wiedzę i poszerzali swoje horyzonty myślowe dzięki wykładowcom Szkoły Lusławickiej. Zajęcia były bardzo różnorodne i ciekawe. Mogliśmy posłuchać niezwykłej „muzyki z kosmosu”, zapoznać się z nietypową poezją konceptualną, wysłuchać wykładów dotyczących teatru antycznego, sztuki pięknego i skutecznego przemawiania, teologii Tolkiena, wspólnie pracować nad interpretacją muzyki filmowej, uczyć się podstaw języka chińskiego czy wysłuchać ciekawostek na temat artystów modernistycznych i ich dzieł. Niewątpliwie spotkania te, zarówno dla uczniów, ale też i samych nauczycieli naszej szkoły, stały się inspiracją do działania, dalszego zgłębiania tajników wiedzy, ponadto inspiracją do refleksji nad sobą, nad własną pracą, przyszłością, a przede wszystkim złożonością świata, który nas otacza. Wykłady i warsztaty pozwoliły nam przenieść się do epok bardzo odległych, minionych, ale też zaprowadziły nas do świata przyszłości, a nawet do kosmosu.
Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w dwóch koncertach w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, podczas których zaprezentowali się stypendyści Funduszu na rzecz Dzieci. Była to niezwykła podróż muzyczna – emocjonalna i porywająca. Brawurowe wykonania utworów nie tylko zachwycały, ale też uświadamiały, że praca nad sobą i odwaga realizowania marzeń i pasji, przynoszą wymierny efekt.
Z całego serca dziękujemy wszystkim wykładowcom za otwartość, chęć dzielenia się z nami swą wiedzą i pasją, za poświęcony dla nas czas. Podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Marii Mach, do Pani profesor Barbary Bibik, Pań Doroty Kołodziej, Pauliny Książek, Panów dr Sebastiana Soberskiego, dr Michała Mizery, dr Alberta Kozika, księdza dr Stanisława Adamiaka.
Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok! (A.W-Ś)