Godność, Wolność, Niepodległość
Opublikowano: poniedziałek, 17 grudzień 2018
Projekt „Godność, wolność, niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Działania związane z obchodami „Stulecia Niepodległości” zrealizowane w ZSP im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” i nie tylko.
- Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” S. Żeromskiego z balkonu kamienicy Państwa Anny i Roberta Pachów w Zakliczyńskim Rynku.
- Szkolny konkurs ortograficzny „Polaków znane i nieznane drogi”.
- Uczniowie 6-u klas odwiedzili „Mobilne Muzeum Multimedialne na 100-lecie niepodległości”.
- Warsztaty oratorskie i konkurs oratorski. Podczas warsztatów uczniowie pracowali nad wypowiedzią argumentacyjną skonstruowaną według zasad logiki i retoryki.
- Szkolne eliminacje VI MałopolskiegoDyktanda Niepodległościowego
„Po polsku o historii”. W eliminacjach wzięli udział zwycięzcy szkolnego konkursu ortograficznego „Polaków znane i nieznane drogi”. - 11-12.10.2018 r. odbyła się dwudniowa wycieczka patriotyczna do Warszawy organizowana w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Wzięło w niej udział 40 uczniów.
- Warsztaty z historykami „Dlaczego otacza nas tyle cmentarzy?” Spotkania z historykami P. Ewą Jednorowską i P. Ewą Potępą przygotowujące do wycieczek na cmentarze. Dopełnieniem warsztatów był wykład mgra Mariusza Lasoty który przybliżył temat bitwy charzewickiej w rocznicę jej wybuchu.
- Udział uczniów w odsłonięciu odnowionego pomnika majora Kazimierza Pawła Bojarskiego ps. Kuba na cmentarzu w Zakliczynie. Młodzież oddała hołd bohaterowi spod Łowczówka, złożyła kwiaty.
- 11.2018 r. Udział prezydenta RP – pana Andrzeja Dudy w zakliczyńskich uroczystościach z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w strojach historycznych tańczyli poloneza, a grupa w białych i czerwonych koszulkach rozdawała zgromadzonym okolicznościowe ciasteczka w kształcie flagi, których około 700 upiekli, zapakowali i ozdobili uczniowie klas gastronomicznych.
- Otwarcie wystawy pt. „Z Małopolski ku Niepodległej - I. J. Paderewski" przygotowanej przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem Pani M. Soska.
- Udział uczniów w spotkaniu patriotycznym zorganizowanym z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Paderewskiego w Kąśnej, towarzyszącym Festiwalowi „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.
- 11.2018r. w ZSP Zakliczyn odbyły się obchody Święta Szkoły. Tegoroczna uroczystość miała charakter patriotyczny. Dyrektor ZSP – pan Krzysztof Małek przybliżył zebranym okoliczności, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, podkreślając zasługi wybitnych postaci. Zebrani goście wygłosili okolicznościowe mowy, a Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn – pan Dawid Chrobak podarował Szkole flagę od Prezydenta RP. Wręczono dyplomy stypendystom oraz nagrody zwycięzcom konkursów ortograficznego i oratorskiego. Młodzież klas pierwszych i asysty poczty sztandarowego złożyły uroczyste ślubowania. Część artystyczna pod hasłem „Odzyskanie niepodległości w oczach Polaków” dostarczyła zebranym wielu przeżyć i była okazją do zaprezentowania ważnych efektów realizowanego projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Wprowadzono do Galerii Wielkich Polaków I. J. Paderewskiego.
- 11.2018r. Udział w „Gminnych uroczystościach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości’. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w rajdzie rowerowym, 16. Sztafecie Pamięci , mszy św. w intencji ojczyzny, uroczystym przemarszu. Złożyli kwiaty, śpiewali hymn, tańczyli poloneza i pozowali do pamiątkowej, okolicznościowej fotografii.
- Przygotowanie wystawy „Dzięki nim jesteśmy wolni” Wystawa prezentowała materiały zgromadzone przez uczniów podczas odwiedzania cmentarzy w postaci fotografii przedstawiających okoliczne cmentarze i grobyz tabliczkami zwykłych żołnierzy, którzy złożyli ofiarę życia na drodze ku wolności oraz rysunków obrazujących krzyże znajdujące się na nagrobkach. Następnie wystawa została udostępniona dla szerszej grupy odbiorców w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
- Wieczornica „Oddajmy im hołd” Wydarzenie miało charakter towarzyski. Zaproszeni nie tylko obejrzeli patriotyczny program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu pod kierunkiem nauczyciela historii, ale mieli możliwość docenić umiejętności kulinarne uczniów klas gastronomicznych, którzy na tę okazję przygotowali specjalne ciasta.
- Debata oksfordzka „Wolność to wielka rzecz” Zwieńczeniem projektu była debata oksfordzka „Wolność to wielka rzecz” przeprowadzona w dniu 30.11.2018r. Była nie tylko lekcją historii dla uczestników i obserwatorów, ale uczyła adwersarzy wzajemnego szacunku i kultury dyskusji.