TYM RAZEM „TU MÓWI POLSKA” W ZSP W ZAKLICZYNIE
„Tu mówi Polska” to program, w którym o najważniejsze i fundamentalne sprawy dla przyszłości Polski pytani są Polacy. Jego formuła wykracza poza studio telewizyjne, każdy odcinek realizowany jest w innej miejscowości, a obywatele mają możliwość stawiania politykom niejednokrotnie trudnych pytań.
W środę 27 września program emitowany był na żywo z hali sportowej naszej szkoły. Już od godzin porannych uczniowie mieli okazję zobaczyć przygotowania do wydarzenia. Korzystając z okazji kierownik produkcji opowiedział młodzieży, w bardzo ciekawy i przystępny sposób, jak wygląda praca całej ekipy przygotowującej programy telewizyjne.
Kierownik produkcji telewizyjnej jest jedną z osób mających decydujący wpływ na ostateczną formę i treść programu. Organizuje pracę ekipy filmowej oraz bierze udział we wszystkich fazach produkcji programu, od momentu skierowania danego projektu do realizacji, aż do jego ostatecznego ukończenia. Na podstawie dokumentacji i scenopisu sporządza szczegółowy kosztorys wydatków i dokładny plan roboczy prac nad programem. Kierownik ustala też kolejne etapy realizacji, terminy, liczbę dni zdjęciowych i miejsca zdjęć plenerowych oraz atelierowych, sporządza listy potrzebnych realizatorów, opracowuje plan prac nad montażem i udźwiękowieniem, a także ustala wiele innych danych niezbędnych w toku realizacji programu telewizyjnego. Organizuje i nadzoruje wszystkie prace przygotowawcze. Praca kierownika produkcji odbywa się w różnych miejscach.
W okresie zdjęciowym przebywa tam, gdzie cała ekipa realizatorska, czyli na planie zdjęciowym (studio telewizyjne, plener, hala zdjęciowa, czyli w miejscu, gdzie aktualnie rejestrowany jest materiał). W związku z tym często podróżuje. Godziny pracy kierownika produkcji nie są stałe, zależą od tego, w jakim terminie, w jakich warunkach i w jakim miejscu ma zostać zrealizowany film lub program telewizyjny. Jego praca zależy więc od aktualnych potrzeb i jest daleka od rutyny, co może stanowić zarówno atut tej pracy, jak również jej wadę. Niewątpliwie to praca, która wymaga zaangażowania, kreatywności i sporego zapasu odporności na stres.
Po ciekawym wykładzie i zaprezentowaniu tajników pracy nad programem telewizyjnym, uczniowie udali się na halę, aby poczuć klimat studia nagraniowego. Mogli poczuć się jak aktorzy w świetle reflektorów, usiąść w wozie transmisyjnym TVP czy zapowiedzieć emisję programu. Z pewnością spotkanie z „ludźmi z telewizji” dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń i stanowiło ciekawe doświadczenie. (MĘ)