DZIEŃ NAUCZYCIELA W ZSP
W piątek, 13 października, świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Był on okazją, aby przypomnieć o roli tych wszystkich, którzy pełnią niezwykle ważną funkcję w życiu młodych ludzi – są przewodnikami, odkrywają talenty, pomagają poznawać świat, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań, są współautorami uczniowskich sukcesów.
W tym roku było to święto szczególne- jako Dzień Edukacji Narodowej na kartach historii zaznaczyło się po raz 41, a Komisja Edukacji Narodowej obchodziła jubileusz 250-lecia!
Powstała ona z inicjatywy ks. Hugo Kołłątaja jeszcze w czasach króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, a do życia została powołana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Była pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej władzą do spraw nauczania i wychowania. Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała :"Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca".
Do jej głównych reform zaliczyć należy między innymi:
- opracowanie nowych systemów nauczania,
- wprowadzenie podręczników w języku polskim,
- wprowadzenie polskiej terminologii naukowej,
- utworzenie seminariów dla nauczycieli,
- wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego,
- reforma dopuszczała dziewczęta do edukacji na równych prawach z chłopcami!
Z okazji święta, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela, tradycyjnie już klasy maturalne przygotowały uroczystą akademię. Klasa 4 LOp nakręciła humorystyczne scenki, a klasy 5TTG i 5TBM przedstawiły skecz z życia maturzystów.
Nauczycielom naszej szkoły wręczono dyplomy i kwiaty w podziękowaniu za ich serce na dłoni, anielskie usposobienie, niewerbalny język komunikacji, paryski szyk, fantastyczną organizację czasu pracy i relaksu czy siłę retoryki :)
Pracownikom szkoły przyznano też nowe tytuły: Utalentowana Miss, Globtroter, Ocenowy Rekordzista, Mistrzyni Quizizz, Dream Team, Najlepszy Motywator, Mistrz Zajęć Praktycznych, Królowa Ekologii, Anioł Stróż, Perfekcyjne Panie Domu :)
Samorząd Szkolny zadbał o kwiaty, podziękował Pani Wicedyrektor Danucie Skalskiej -Cygan za długie lata współpracy i oficjalnie powitał Panią Urszulę Krakowską na nowym stanowisku.
Wszystkim związanym z oświatą życzono satysfakcji z pracy zawodowej, uznania i szacunku wychowanków, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Przy dźwiękach „Dni, których jeszcze nie znamy” M. Grechuty rozdano symboliczne róże.
Elementy historyczne akademii przedstawiono na tle pieśni „Gaudeamus igitur” oraz Hymnu do miłości ojczyzny” I. Krasickiego w wykonaniu M. Markowicz (flet) i J.Ramian (skrzypce).
Dekoracja była dziełem rąk uczennic klasy 4 LOp: J. Hołdy, S. Wójcik, N. Wójcik.
Nad całością realizacji technicznej czuwał J. Truchan.
Halę sprzętowo- dźwiękowo przygotował p M. Lasota.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.
A.Zwolińska & M.Makowiec