planlekcji4

  • slide_1n
  • slide_2n
  • slide_6n
  • slide_4n
  • slide_3n
  • slide_5n

AUSCHWITZ - MIEJSCE PAMIĘCI I REFLEKSJI

Opublikowano: wtorek, 19 marzec 2024

auschwitzW tym roku szkolnym uczniowie klas maturalnych i przedmaturalnych zwiedzali największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz. Spotkanie z przerażającą historią poprzedziła rozmowa, przygotowująca uczniów do zrozumienia dramatu ofiar, a także wartości ludzkiego życia, zanegowanej łatwością i masowością dokonywanej w obozach zbrodni.

Podczas zwiedzania muzeum edukatorzy przybliżyli historię KLAuschwitz – od pierwszego transportu z tarnowskiego więzienia 14 czerwca 1940 roku, aż do wyzwolenia – 27 stycznia 1945 r. Przedstawili fakty dotyczące warunków życia w obozie, panującego w nim terroru, przeprowadzanych zbrodniczych eksperymentów medycznych, egzekucji pod Ścianą Śmierci, skazywania na śmierć głodową lub w komorze gazowej. Szczególnie trudne emocjonalnie było zetknięcie się z materialnymi pamiątkami związanymi z ofiarami oraz przejście ich śladami od rampy kolejowej w kierunku ruin krematorium.

Marian Turski, historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald podczas przemówienia wygłoszonego 27 stycznia 2020 r. powiedział, że „Auschwitz nie spadło znieba”, podkreślał, że nazistowska zbrodnia stała się faktem, ponieważ ludzie nie reagowali na pojawiające się zło. Zwrócił się także do ludzi młodych słowami: „Nie bądź obojętny!”. Ten apel jest wciąż aktualny.

Filmy promujące

{nomultithumb}  {nomultithumb}
{nomultithumb}  {nomultithumb}

Nasze dane

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Józefa Piłsudskiego
w Zakliczynie

32-840 Zakliczyn, ul. Grabina 57

telefon/fax: (014) 66 53 409

http://www.zsp-zakliczyn.pl

e-mail: zsz-zakliczyn@wp.pl

Polityka prywatności

 epuap1

bip1

Gdzie jesteśmy?