UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM MÓWIĘ NIE!
Inicjatywa „Uzależnieniom behawioralnym mówię NIE!" przeprowadzona wśród uczniów w formie warsztatów przez Firmę Szkoleniowo – Edukacyjną Marek Szczotkowski (profilaktyk, były policjant) jest dopełnieniem i podsumowaniem oddziaływań realizowanych przez nauczycieli-wychowawców w zakresie uzależnień behawioralnych i cyberbezpieczeństwa, zaplanowanych w szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym na rok szkolny 2023/2024.
Współczesne społeczeństwo jest społeczeństwem Internetu. Wśród młodzieży priorytetem życia jest realizacja hasła: „Jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz”. Coraz ważniejsze jest zaistnienie w internetowych filmikach, zwycięstwa w grach przeglądarkowych, popularność wpisów. Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia uczniom naukę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Cyfrowych zagrożeń wciąż przybywa i coraz trudniej za nimi nadążyć. Dlatego warto, aby młodzież poznała potencjalne niebezpieczeństwa i nauczyła się przed nimi chronić.
W trakcie spotkania prowadzący zachęcił uczestników do refleksji, prosząc by odpowiedzieli na pytania zapisane w teście „Czy jestem narażony na uzależnienia?” Trzykrotna odpowiedź tak; wskazuje na fakt, że jest się w grupie ryzyka. Dzięki podjętej inicjatywie zwiększy się świadomość uczniów dotycząca cyberzagrożeń oraz umiejętność bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie. Uczniowie będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Będą również świadomi odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne w sieci. Wyższa świadomość zagrożeń to bardziej odpowiedzialne decyzje!
Warsztaty zostały zrealizowane dzięki współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy domowej w Zakliczynie, z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i sfinansowane ze środków GKRPA.