planlekcji4

 • slide_1n
 • slide_2n
 • slide_6n
 • slide_4n
 • slide_3n
 • slide_5n

NAGRODA W FORMIE WYCIECZKI DO WARSZAWY - ZWIEDZANIE BELWEDERU I SEJMU RP

Opublikowano: poniedziałek, 24 czerwiec 2024

00019 czerwca, na zaproszenie poseł na Sejm RP pani Anny Pieczarki, najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Szkół Podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż wraz z opiekunami p. Marią Soską, p. Waldemarem Chrobakiem, p. Ireną Flakowicz, p. Stanisławem Ramianem, p. Dariuszem Stojowskim, p. Bożeną Głowacką, p. Kamilą Machetą, p. Marzeną Curyłło, p. Małgorzatą Rudnicką, p. Dorotą Pachotą oraz p. Anną Mastalerz uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Warszawy. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego oraz wizytowało najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynatorem była pani Sylwia Kowalczyk z urzędu gminy Zakliczyn.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach pamiątki, artefakty, plakaty i druki związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę. W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, Salę Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejańską.

Alejami Ujazdowskimi udaliśmy się do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych wymagań, przeszliśmy podziemnym korytarzem do Sali, w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie uzyskali ciekawe informacje dotyczące historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu, na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.

Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa pod tą samą nazwą W 1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.  W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków. W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem.

Obiad dla uczestników wycieczki ufundował pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa!!!.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze.

 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy
 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy
 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy
 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy
 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy
 wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy wycieczka do Warszawy

Filmy promujące

{nomultithumb}  {nomultithumb}
{nomultithumb}  {nomultithumb}

Nasze dane

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Józefa Piłsudskiego
w Zakliczynie

32-840 Zakliczyn, ul. Grabina 57

telefon/fax: (014) 66 53 409

http://www.zsp-zakliczyn.pl

e-mail: zsz-zakliczyn@wp.pl

Polityka prywatności

 epuap1

bip1

Gdzie jesteśmy?