EDUKACJA EKOLOGICZNA W POWIECIE TARNOWSKIM

Opublikowano: środa, 17 lipiec 2024

Powiat Tarnowski otrzymał dotację od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację zadania „Edukacja Ekologiczna w Powiecie Tarnowskim”. Realizacja zadania zaplanowana jest od 24 maja do 21 października 2024 r. Celem projektu jest podnoszenie świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i aktywizacja ekologiczna społeczeństwa w powiecie tarnowskim.

Odbiorcami Programu jest młodzież objęta obowiązkiem szkolnym ze szkół ponadpodstawowych powiatu tarnowskiego: LO w Tuchowie, ZSLiT w Wojniczu i ZSP w Zakliczynie oraz dzieci ze szkół podstawowych z terenu ww. gmin.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

1. w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie - "Kopernik z plastiku rezygnuje i śmieci segreguje":

• Zajęcia teoretyczne i warsztaty,
  • Wyjazd do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach,
  • Konkurs plakatowy „Planeta vs Plastik”,
  • Quiz wiedzy ekologicznej „Eko zagadki, planeta albo plastik”,
  • Przygotowanie terenu i nasadzenia krzewów wokół budynku szkolnego,
  • Konkurs na prezentację multimedialną pt.: „Plastik STOP - ekologiczny krok",
  • Kampania edukacyjna dla uczniów LO podsumowująca projekt;

2. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu - "Zielona szkoła - warsztaty ekologiczne":
  • Prelekcje „Ekologiczny wpływ roślinności na środowisko”,
  • Warsztaty terenowe: ścieżka przyrodnicza, sadzenie roślin miododajnych, wykonanie domków dla owadów zapylających oraz rozwieszenie budek lęgowych dla ptaków,
  • Prelekcja z pszczelarzem,
  • Konkurs „Las w szkle”,

3. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie - "Ekologiczne miejsce w mojej szkole":
  • Stworzenie Kącika Ekologicznego,
  • Warsztaty o tematyce ekologicznej,
  • Prelekcja i warsztaty terenowe z instruktorem wędkarstwa.

Wartość zadania wynosi 40 000 zł, w tym wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Krakowie wynosi 35 500,00 zł, natomiast wkład własny powiatu to 4 500,00.