UPAMIĘTNIENIE 82. ROCZNICY LIKWIDACJI GETTA W ZAKLICZYNIE
W lipcu 1942 r. niemieckie władze okupacyjne uczyniły Zakliczyn miejscem przymusowej koncentracji ludności żydowskiej z kilkunastu różnych miejscowości. W utworzonym w ten sposób getcie Niemcy stłoczyli ponad 2 tys. osób. Likwidacja getta w Zakliczynie była częścią tzw. Aktion „Reinhardt”, w czasie której Niemcy zamordowali w Generalnym Gubernatorstwie co najmniej 1,5 miliona osób – Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia.
Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta w Zakliczynie 15 września 1942 r. Większość jego mieszkańców wywieźli w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Bełżcu i tam wymordowali. Część ofiar rozstrzelano w Zakliczynie, natomiast grupę kilkunastu osób Niemcy wywieźli do Brzeska i tam, na miejscowym cmentarzu, zabili. Władze niemieckie wybrały też grupę 70 osób, którym nakazały porządkowanie i przeszukiwanie obszaru getta w celu zgromadzenia, a potem przejęcia majątku pomordowanych. Po wypełnieniu narzuconych zadań, również i ta grupa została przez Niemców zamordowana – w grudniu 1942 r.
W 82. rocznicę likwidacji getta w Zakliczynie, reprezentanci społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego wraz z Burmistrzem Dawidem Chrobakiem, Dyrektorem ZSP Krzysztofem Małkiem oraz nauczycielami, zapalili symboliczne znicze, by upamiętnić ofiary holocaustu przy pomniku poświęconym żydowskim mieszkańcom Zakliczyna i pobliskich miejscowości.