UROCZYSTOŚCI NA MOGILE W WOLI STRÓSKIEJ

Opublikowano: czwartek, 03 październik 2024

000

29 września, na placu leśnym koło szpitalika partyzanckiego AK, na wzgórzu Mogiła, odbyły się uroczystości patriotyczno – rocznicowe, związane z 80 – rocznicą krwawego ataku niemieckiego na szpitalik leśny i przebywających tam partyzantów. W ramach przedsięwzięcia „Szkoła pamięta” uczniowie: Katarzyna Toboła, Oliwia Mikołajczyk, Krystian Ziółkowski i Dawid Styczeń z opiekunem odwiedzili 27 września w piątek, miejsca pamięci poległych partyzantów w Woli Stróskiej.

Uczniowie porządkowali pomniki, zapalili znicze i oddali honory poległym 5 października w 1944 roku partyzantom. W otoczeniu malowniczej leśnej przyrody, młodzież dzieliła się wiedzą o Mogile, którą otrzymała od swoich bliskich - rodziców i dziadków. Był to wspólnie spędzony czas, w miłej atmosferze oraz wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z historią nekropolii własnego regionu. W niedzielę 29 września, nauczyciele z naszej szkoły złożyli kwiaty przed pomnikiem Władysława Mossoczego - lekarza z Krakowa i uczestniczyli we Mszy świętej polowej, którą odprawił ks. Paweł Mikulski – proboszcz parafii pw. św. Idziego opata i dziekan dekanatu zakliczyńskiego.

Wola Stróska Mogiła  Wola Stróska Mogiła  Wola Stróska Mogiła  Wola Stróska Mogiła