ZWIEDZANIE BIBLIOTEK W ZAKLICZYNIE

Opublikowano: czwartek, 10 październik 2024

006

Międzynarodowy „Miesiąc Bibliotek Szkolnych” obchodzony w październiku, to doskonała okazja aby zaprezentować dorobek i potencjał bibliotek w naszym regionie, a także ich znaczenie w oczach uczniów.

Z tej okazji, 7 października uczniowie klasy pierwszej technikum turystycznego, budowlanego i mechanicznego wyruszyli pieszo na wycieczkę do Zakliczyna, aby odwiedzić lokalne biblioteki, poznając ich typologię, potrzeby czytelnicze oraz historię powstania. Pierwszy obiektem, który zwiedzili, był klasztor oo. Franciszkanów, o bogatej historii prezentujący różne style architektoniczne i bibliotekę tzw. nowicjatu, która obecnie gromadzi współczesne zbiory z zakresu teologii, filozofii, historii Kościoła i współczesnego prawa kanonicznego oraz wyjątkowe Librum Fratres Minores, które na przestrzeni lat wzbogacało księgozbiorami i rozszerzało biblioteczną działalność klasztoru od początku powstania w 1622 roku. Ze względu na niewielkie pomieszczenia, zwiedzanie odbyło się w grupach liczących maksymalnie trzy osoby. Biblioteka, ze swoimi unikalnymi wnętrzami i zbiorami, wzbudziła największe zainteresowanie. O architekturze kościoła, pomieszczeń oraz zabudowań klasztornych opowiedział O. Szymon Wierzbiak, proboszcz parafii i gwardian klasztoru pw. MB Anielskiej w Zakliczynie.

Po wizycie w klasztorze grupa udała się do nowoczesnej, miejskiej biblioteki publicznej im. Ojca Jana Góry. Oprowadzono ich po przestronnym obiekcie, który urzekał kolorowymi aranżacjami oraz różnorodnymi nowoczesnymi mediami i działami bibliotecznymi, które służą do upowszechnianiu wiedzy, rozwoju kultury oraz rozwijania i zaspokajania potrzeb czytelniczo – informacyjnych. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z dwoma stałymi ekspozycjami: pierwsza dotyczyła pamiątek po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zakliczynie, a druga prezentowała postać o. Jana Góry – patrona biblioteki, założyciela ośrodka Dominikańskiego w Jamnej. Grupę oprowadziła pani Romana Nosek – dyrektor biblioteki.

Na posiłek udaliśmy się do restauracji w zakliczyńskim Ratuszu, pięknym obiekcie dominującym nad częścią miasta. Pan Kazimierz Dudzik, dyrektor Centrum Kultury w Zakliczynie opowiedział uczniom o historii lokacji Zakliczyna oraz o architekturze publicznej i mieszkalnej zabytkowego miasteczka.

Wspólne wyjście grupowe okazało się wspaniałym sposobem na integrację, rozwijając wrażliwość na literaturę, która wzbogaca wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie.

wycieczka do bibliotek  wycieczka do bibliotek  wycieczka do bibliotek  wycieczka do bibliotek
 wycieczka do bibliotek  wycieczka do bibliotek  wycieczka do bibliotek