NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZSP
Narodowe Święto Niepodległości w Polsce to okazja do celebrowania ducha patriotyzmu i jedności narodowej. To ważne święto państwowe, obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po długich 123 latach zaborów. To dzień, w którym my, Polacy, w szczególny sposób wyrażamy swoją dumę narodową i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny.
Dla naszej szkolnej społeczności Narodowe Święto Niepodległości to również Święto Patrona Szkoły Józefa Piłsudskiego. Jak co roku dokładamy wszelkich starań, by w sposób wyjątkowy uczcić ten dzień. 8 listopada odbyła się uroczysta akademia poświęcona tematyce patriotycznej. Słowa polskich poetów, patriotyczne pieśni, ciekawe prezentacje przybliżyły zgromadzonym na uroczystości tematykę niepodległościową i z pewnością skłoniły do zadumy i refleksji na temat współczesnego pojmowania patriotyzmu. Padło wiele ważnych słów, deklaracji, życzeń, ale najważniejsze było to, że celebrowanie tak ważnych wydarzeń z przeszłości nadal potrafi jednoczyć ludzi.
Święto patrona szkoły to również okazja, by oficjalnie do grona uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego wprowadzić pierwszoklasistów. Moment ślubowania był niezwykle uroczysty i podniosły. Pierwszoklasistom przypomniano, że bycie uczniem tej szkoły to nie tylko prawo do nauki, rozwijania swoich pasji i zainteresowań, korzystania z wieloletniego doświadczenia pedagogów, ale także powód do dumy i duża odpowiedzialność. Tego dnia uczniowie mieli również okazję pożegnać członków samorządu uczniowskiego, którzy pełnili funkcje w ubiegłym roku szkolnym i przywitać nowe władze uczniowskie. Warto wspomnieć, że przewodniczącym szkoły został Filip Rzepecki, uczeń klasy 4 TBM.
Tradycyjnym punktem obchodów Święta Niepodległości w naszej placówce jest wprowadzenie kolejnej postaci do Galerii Wielkich Polaków. W istniejącej galerii znaleźli się wyjątkowi ludzie, autorytety, patrioci, artyści, ludzie, których życie może stanowić wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń Polaków. W tym roku do galerii zasłużonych została wprowadzona postać Anny Grygiel-Huryn ocalałej z Holocaustu, zmarłej w lutym bieżącego roku przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu na okręg Małopolski, Honorowej Ambasadorki Sądeckiego Sztetla, wspaniałej, życzliwej osoby, która od lat uwrażliwiała naszych uczniów na skomplikowaną historię Żydów, Holocaust czy konsekwencje braku tolerancji. Pani Anna Grygiel zainicjowała i współfinansowała budowę pomnika upamiętniającego Żydów z Zakliczyna i okolicznych miejscowości, którzy zostali zamordowani podczas niemieckiej nazistowskiej akcji Reinhardt. Laudację na cześć Pani Anny wygłosił jej przyjaciel Artur Franczak – Lider Dialogu z Nowego Sącza, który w słowach skierowanych do zgromadzonych na uroczystości podkreślał, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować zarówno Panu Arturowi Franczakowi, jak i Panu Łukaszowi Połomskiemu za wszelką pomoc, życzliwość i za zaangażowanie w upamiętnienie postaci Anny Grygiel-Huryn.
Tego dnia gościliśmy w naszej szkole ks. Pawła Mikulskiego proboszcza parafii pw. św. Idziego w Zakliczynie, Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie Czesława Midę, radnego Rady Powiatu, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zakliczynie Józefa Gwiżdża, starszego wizytatora Jacka Partyńskiego przedstawiciela małopolskiego Kuratora Oświaty, prezesa ZNP o. w Zakliczynie panią Zofię Górnikiewicz wraz z mężem Zdzisławem Górnikiewiczem, radną rady Miejskiej w Zakliczynie panią Ewę Bardon, dyrektorów szkół podstawowych panią Aldonę Baczewską oraz pana Adama Zawadę oraz członków Rady Rodziców ZSP w Zakliczynie. Jesteśmy wdzięczni, że zaszczycili nas swą obecnością i razem z nami świętowali tak ważne wydarzenia.
Cennym dopełnieniem uroczystości była międzynarodowa sesja naukowa poświęcona prezydencji Polski w grupie Wyszehradzkiej przygotowana przez pana Daniela Tabisia, któremu udało się zaangażować do projektu wielu specjalistów w tej dziedzinie. Prelegentami byli miedzy innymi dr hab. Anna Pachowicz - Prezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Anna Gądek - prezes Tarnowskiego Stowarzyszenia Pracowników Nauki Pro Publico Bono, Agnieszka Brożek - Inspektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Gaspar Keresztes – dyrektor Instytutu Liszta, Marek Osaka – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie, Artur Łukiańczuk - Konsul RP w Bratysławie, Juraj Marušiak reprezentujący Institute of Political Science, Slovak Academy of Sciences oraz Jiří Sýkora - Szef Gabinetu w Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkim w Bratysławie.
Za przygotowanie obchodów odpowiedzialne były pani Anna Wypasek-Śledź - pełniąca rolę koordynatora przedsięwzięcia, pani Maria Soska - sprawująca pieczę nad Pocztem Sztandarowym i uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiadała pani Katarzyna Papuga, za dekoracje panie Małgorzata Nowicka, Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk wraz z uczniami klasy 5TG. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Mariusz Lasota wspierany dzielnie przez uczniów Marusza Nadolnika oraz Konrada Kareckiego, zaś za zaplecze gastronomiczne panie Elżbieta Skrobisz, Celina Pacyna, Agata Bojdo oraz pan Tomasz Owca. Uporządkowaniem miejsc pamięci zajęli się panowie Bogdan Jaszczur, Józef Kusion oraz Andrzej Turek wraz z uczniami.
W tym miejscu chcielibyśmy wszystkim serdecznie podziękować za piękną oprawę uroczystości oraz pyszny poczęstunek przygotowany zarówno dla pracowników szkoły, jak i uczniów.
Wszystkim uczestnikom spotkania towarzyszyły podniosłe nastroje, poczucie dumy, a przede wszystkim wielka radość. Mamy Niepodległą!
(A.W-Ś)