PODRÓŻ DO SERCA POLSKI - WYJAZD UCZNIÓW LO DO WARSZAWY W RAMACH PROJEKTU RÓWNE SZANSE EDUKACYJNE
Podróże kształcą - tego doświadczyliśmy na własnej skórze podczas wyjazdu do Warszawy w dniu 11 kwietnia 2025 roku, który odbył się jako część projektu „Równe szanse edukacyjne”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027 Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego Typ A Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 3 LO oraz przedstawiciele klasy 2 LO. Wyjazd był okazją do poznania dziedzictwa kulturowego stolicy Polski, ale też do integracji, wymiany doświadczeń i sprawdzenia, jak radzimy sobie z zasadami savoir-vivre’u w praktyce.
Już od pierwszych chwil w Warszawie czuć było atmosferę wielkiego miasta, które potrafi zaskakiwać. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. W samym sercu placu powitała nas Kolumna Zygmunta, przypominająca o królu, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Zaraz obok, Zamek Królewski, którego wnętrza zachwyciły nas rozmachem, sztuką i opowieściami przewodnika - pana Marcina, który potrafił w kilka chwil przenieść nas do czasów polskich monarchów. W jego opowieściach historia nie była nudną datą, ale żywym, pełnym emocji światem. Każda sala, każdy detal pałacowego wystroju opowiadał swoją własną historię.
Po wizycie na Starym Mieście, nasza grupa udała się na spacer Traktem Królewskim, a dokładnie jego najbardziej reprezentacyjnym odcinkiem - Krakowskim Przedmieściem. To miejsce nie tylko zachwyca swoją elegancją i atmosferą, ale jest również żywym świadkiem historii Polski. Mijając kolejne kamienice, kościoły i pomniki, czuliśmy, jak miasto opowiada nam swoją historię. Uwagę przykuwała tu architektura - zróżnicowana, ale harmonijna, łącząca barokowe detale z klasycystycznym porządkiem i śladami XX - wiecznej odbudowy. Szczególnie zapadł nam w pamięć Pałac Prezydencki - aktualna siedziba głowy państwa.
Kolejnym ważnym punktem naszego spaceru była wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego - miejscu o ogromnym znaczeniu symbolicznym poświęconym wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy oddali życie za ojczyznę. Mieliśmy wyjątkową okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty, dokonywaną przez żołnierzy Wojska Polskiego. Wzruszającym punktem naszej wędrówki był Pomnik Małego Powstańca – niewielki, ale niezwykle silny w swoim przekazie. Następny przystanek stanowiły Łazienki Królewskie. Tu z kolei czekało nas zupełnie inne oblicze Warszawy: elegancja, spokój, natura w dialogu ze sztuką. Przechadzając się po parkowych alejach, wśród pawilonów, mostków i stawów, można było odetchnąć i zrozumieć, dlaczego król Stanisław August właśnie tu stworzył swoje ukochane miejsce spotkań ze sztuką i filozofią.
Podczas wyjazdu mieliśmy zapewniony obiad w restauracji, który był też okazją do zastosowania zasad dobrego wychowania w praktyce - i trzeba przyznać, że poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem całkiem nieźle! Elegancja, kultura osobista i wspaniałe towarzystwo – to wszystko stworzyło wyjątkową atmosferę przy stole. Ogromne podziękowania należą się naszej pilotce - pani Zofii, za świetną organizację oraz panu Marcinowi – przewodnikowi z pasją i poczuciem humoru, który potrafił sprawić, że nawet z pozoru „trudne” zabytki przemówiły do nas ludzkim głosem. DT
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |