WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2021
W dniach 22.10.-28.10.2021r. w naszej szkole odbyła się wymiana międzynarodowa ze szkołą partnerską w Bad Segeberg w płn. Niemczech. Była to już siódma wymiana między naszymi szkołami. Tym razem jednak, ze względu na COVID-19, wymiana odbyła się w formie hybrydowej, stanowiąc alternatywę do wymiany odbywającej się w rzeczywistości realnej.
Wymiana online była dla nas wszystkich nie lada wyzwaniem, nie tylko dlatego, że odbywała się w takiej formie po raz pierwszy, ale również ze względu na wymagania techniczne, którym musieliśmy sprostać. Projekt polegał na tym, iż codziennie byliśmy w kontakcie online z uczniami z Bad Segeberg. Mimo, że braliśmy udział w wycieczkach i wydarzeniach w swoich ojczystych krajach, to dzieliliśmy się naszymi wspólnymi przeżyciami i wrażeniami z partnerami z Niemiec za pośrednictwem platform internetowych oraz komunikatorów. Choć początkowo pomysł wymiany hybrydowej budził wiele wątpliwości, nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, iż korzystanie z nowoczesnych technologii to ich mocna strona.
Naszą wymianę poprzedziło spotkanie organizacyjne (10.09.2021r.), podczas którego po raz pierwszy widzieliśmy się z naszymi partnerami z Niemiec za pośrednictwem platformy online. Wtedy też skonfrontowaliśmy nasze umiejętności językowe przedstawiając się i uczestnicząc we wspólnych grach integracyjnych.
Program wymiany był bardzo bogaty. W planie mieliśmy wspólne spotkania na platformie internetowej, podczas których mogliśmy lepiej poznać siebie oraz nasze szkoły, m.in. kierunki kształcenia i wyposażenie. Wzięliśmy udział we wspólnym gotowaniu polskich i niemieckich potraw czy też uczestniczyliśmy w grze drużynowej „PubQuiz”. Wybraliśmy się również do Krynicy-Zdroju, gdzie udaliśmy się na wieżę widokową, aby przejść ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną w koronach drzew. Wyjechaliśmy też kolejką gondolową na Jaworzynę oraz spędziliśmy miłe chwile na deptaku w Krynicy. W naszym planie znalazła się również wycieczka do Zakopanego i wędrówka nad Morskie Oko. Poza tym mieliśmy okazję zwiedzić arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach a także wziąć udział w treningu na siłowni.
W tym samym czasie nasi partnerzy z Niemiec wybrali się na wycieczkę do Hamburga, gdzie wzięli udział w oprowadzaniu pt. „Życie społeczne w dzielnicy St. Pauli”. Odwiedzili Lubekę, hanzeatyckie stare miasto z jego sławnym symbolem – Bramą Holsztyńską oraz muzeum marcepanu. Tego dnia wzięli też udział w grze drużynowej „Escape room”. Poza tym uczniowie z Niemiec odwiedzili park przyrodniczy „Dosenmoor”, gdzie znajdują się rozległe wrzosowiska.
Owocem naszych wspólnie spędzonych dni jest interaktywna książka, utworzona w programie BookCreator. Jest to rodzaj „internetowego” pamiętnika, w którym znajdują się nasze relacje i wspomnienia z wymiany. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą książką:
Book Creator - Schüleraustausch
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia wymiany, a szczególnie: Dyrekcji – p. Krzysztofowi Małkowi, p. Jackowi Świderskiemu, p. Danucie Skalskiej‑Cygan, nauczycielom: p. Mariuszowi Lasocie i p. Agacie Bojdo‑Miłkowskiej oraz p. Katarzynie Ludwa.
Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę p. Sabiny Witek, która zainicjowała projekt wymiany hybrydowej w naszej szkole.
Wymiana odbyła się dzięki środkom finansowym otrzymanym z Polsko‑Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, organizacji umożliwiającej spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców oraz wsparciu Stowarzyszenia SZANSA, działającego przy naszej szkole.
Mamy nadzieję, że w czasie następnej wymiany spotkamy się „na żywo” :)
Anna Wróbel
Agnieszka Fior-Krakowiak